„Mała ojczyzna jest jak rzeka, w nurcie której ukryła się legenda. To właśnie ona sprawia, że nasza Wielkopolska ma niepowtarzalne oblicze”. Takimi słowami polonistka Ewa Kubiak zaprosiła swoich uczniów z klasy piątej do wzięcia udziału w dwuetapowym konkursie online „Duchy i zjawy wielkopolskie”. Najpierw uczniowie obejrzeli 80 slajdów i poznali tajemnicze osobliwości zamków, pałaców, dworów itp. miejsc. Następnie w toku zdalnego nauczania rozwiązywali zadania konkursowe. Do finału zakwalifikowało się dwanaścioro dzieci, ale bawili się wszyscy do końca, bowiem każdy uczestnik z 5 d mógł sprawdzić swoją spostrzegawczość oraz kojarzenie. Pytania były przygotowane w taki sposób, że prawidłowe odpowiedzi przypominali inni uczniowie, przebrani za historyczne i legendarne postaci. Na ekranach domowych komputerów pojawiły się m. in.: Biała Dama z Kórnika, Halszka z Szamotuł, starościanka Hanka z Gołańczy, duchy mnichów z Lubinia, Ludgarda z czarnym rycerzem z zamku Przemysła w Poznaniu a nawet diabeł z Wenecji a także inne zjawy wpisane w historię wielkopolskiej ziemi.

I miejsce w konkursie zajął Grzegorz Horodyski, który udzielił aż 47 poprawnych odpowiedzi na 54 zadane pytania.

II miejsce- Franciszek Stachowicz - 43 punkty

III miejsce - Zuzanna Tomczak i Aleksandra Łebedyńska - po 39 punktów.

Gratulując zwycięzcom, polonistka zaznaczyła, iż ten duchowy krok ku historii naszej MAŁEJ OJCZYZNY - WIELKOPOLSKI powinien przypomnieć każdemu człowiekowi potrzebę pielęgnowania pamięci o tradycji, przodkach i miejscach niezwykłych.

Jeśli chcecie zobaczyć, do jakich miejscowości „powędrowali” uczniowie podczas zdalnego nauczania, otwórzcie zamieszczone poniżej slajdy. Nie zapomnijcie też słów Jana Sabiniarza, który podkreślał wielokrotnie: „Mała ojczyzna jest obecna w nas  zasobami wartości, które gromadziły pokolenia i my przez całe życie”.

Czytajcie legendy!

Materiał i zdjęcia przygotowała: Ewa Kubiak