Historia
W roku 2003 pojawiła się idea stworzenia zespołu wokalnego skupiającego pracowników szkoły. Marzenie urzeczywistniło się. Połączyła nas piosenka, która jest dobra na wszystko. Na radość i smutek. Na wszystko, co spotyka człowieka w życiu. Przez kilka lat występowałyśmy jako Zespół Nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie. Przyszedł w końcu czas na nazwę. Wygrało słowo PRESTO, czyli szybko, bo tak najczęściej śpiewamy. Oprócz koncertów wiele z nas ma na swoim koncie teatralne występy na scenie szkolnej. Wystawiałyśmy jasełka „Gwiazda”, „Baśń higieniczną o królewnie Śnieżce i krasnoludkach”, prezentowałyśmy bajki Krasickiego, La Fontaine'a i Mickiewicza, powygłupiałyśmy się w szkolnym kabarecie - „Duża przerwa”.
Dawni członkowie zespołu
Przez 11 lat działalności zespołu "Presto" zmieniał się trochę jego skład. Gdyby wszyscy członkowie grupy zapragnęliby razem zaśpiewać, byłoby nas aż 15 osób. Występowali kiedyś w „Presto”: Anna Bartkowiak, Maciej Bilski, Tamara Fuszpaniak, Ewa Iglińska, Dorota Łyszczarz, Joanna Nowacka, Marian Pokładecki i Honorata Rojewska.
Dyskografia
Wydałyśmy jedną płytę z kolędami i pastorałkami. Była to chyba najszybsza płyta świata. Nagranie jej zajęło nam 5 godzin.
Repertuar
Śpiewamy wszystko, co nam się podoba, czyli piosenki z lat 50, 60, 70, 80 - tych aż do współczesnych. Mamy w repertuarze kolędy i pastorałki, piosenki ludowe i biesiadne. Razem ponad 70 utworów. Śpiewamy po polsku, angielsku, czesku, niemiecku i rosyjsku.
Presto w Radiu Plus
Występy
Mamy wiele cyklicznych imprez. Są to przede wszystkim festyny szkolne, Wieczory kolęd, Pasje Nauczycielskie - organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, wręczanie nagród w konkursie Spółdzielni Mieszkaniowej „Na najpiękniej ukwiecony balkon", letnie spotkania "Śpiewaj z nami" z zespołem Retro i chórem z Magadeburga. Śpiewałyśmy na 20 i 25 - leciu istnienia naszej szkoły, poświeceniu sztandaru szkolnego, uroczystościach zakończenia nauki przez uczniów klas szóstych. Dwa razy brałyśmy udział w Międzynarodowym projekcie "Spotkania przyjaciół na Ziemi Gnieźnieńskiej”, dwukrotnie byłyśmy "z kolędą" w zaprzyjaźnionym Spayer. Kolędowałyśmy też na gnieźnieńskim Rynku. Skorzystałyśmy z zaproszenia zespołu Retro - śpiewałyśmy na ich jubileuszu. Wystąpiłyśmy z ludowymi piosenkami na Wielkim Gnieźnieńskim Festynie Radości. Miałyśmy wielką przyjemność zaśpiewać podczas uroczystej gali „Człowiek Roku 2013”.
Nasze Święto
22 listopada 2013r.w auli naszej szkoły odbył się uroczysty koncert. Był on podsumowaniem naszej dziesięcioletniej działalności. Na widowni pojawili się absolwenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i sympatycy grupy. Na zaproszenie dyrektora odpowiedzieli także p. Jacek Kowalski - Prezydent Miasta Gniezna, p. Czesław Kruczek - wiceprezydent, p. Maria Kocoń - przewodnicząca Rady Miejskiej, p. Alina Kujawska – Matanda, p. Jan Budzyński i p. Michał Powałowski - reprezentanci Starostwa Powiatowego oraz delegacja z Ukrainy z miasta Browary. Koncert rozpoczął się parafrazą piosenki z filmu „Czterdziestolatek - „Już 10 lat minęło” (tekst – Danuta Beling). Po tym utworze nastąpił czas gratulacji, prezentów i kwiatów. Później królowała już tylko muzyka. Zgromadzeni w auli widzowie usłyszeli m.in.: Piosenka jest dobra na wszystko, Mały Książę, Chodź, pomaluj mój świat, Kormorany, Ciągle pada, Wianki, Moje góry, Odbicia dwa, Heniek i Czerwone korale. Były też piosenki śpiewane po czesku, rosyjsku i angielsku. W kilku utworach wystąpiły gościnnie byłe członkinie grupy: Ewa Iglińska, Honorata Rojewska i Anna Bartkowiak, która była autorką ciekawej prezentacji multimedialnej. Prywatki zaśpiewał dyrektor Marian Pokładecki - menadżer zespołu i kierownik techniczny. Dwie piosenki: "Cicha woda" i "To były piękne dni" wykonały panie z zespołu Retro. Koncert na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Obecny skład zespołu
Renata Andrychowicz - anglistka. Dzięki niej wiemy, jak coś zaśpiewać po angielsku i wiemy, co śpiewamy. Dba, aby okładki naszych tekstów były oryginalne i niepowtarzalne. Prowadzi szkolne koło teatralne w języku angielskim, przygotowuje od czasu do czasu zakończenia roku szkolnego przez klasy IV i V i przedstawienia. Lubi muzykę i dobry film. Śpiewa pierwszym głosem. W zespole od 2006 r.
Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz - polonistka. Dobry duch zespołu. Dba o przyjemny nastrój na próbach i przed koncertami. Torpeduje niezbyt udane pomysły. Śpiewa w drugim głosie. W „Presto” od 10 lat. Przez wiele lat była opiekunem SU. Założycielka Szkolnego Koła Turystycznego - zwiedza z uczniami i rodzicami naszą małą ojczyznę, ciekawe regiony Polski, a także Europę. Autorka wielu scenariuszy imprez szkolnych. Świetnie gotuje, uprawia ogród i zaprawia. Dużo czyta, interesują ją podróże po świecie.
Renata Bednarz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, uczy w klasach integracyjnych. Siła spokoju w zespole. Śpiewa z nami od 2009 r. w pierwszym głosie. Zawsze ma ze sobą teksty piosenek, jest do kogo zerkać. Razem z dziećmi przygotowuje jasełka i uroczystości zakończenia klas III przez uczniów. Wybiera się z nimi na wycieczki, chodzi do teatru. Jeździ na rowerze i konno. Lubi przyrodę, dużo czyta. Często spędza czas wolny na Rodos, czyli Rodzinnych ogródkach działkowych otoczonych siatką.
Danuta Beling - kierownik literacki zespołu, Od pewnego czasu również konferansjer. Rzecznik prasowy. W „Presto” od początku. Śpiewa w pierwszym głosie, od czasu do czasu w drugim. Lubi bawić się słowami. Wymyśla wierszyki, parafrazuje teksty znanych piosenek. Według menadżera - najlepszy gwizdek w szkole. Opiekun czasopisma szkolnego „Tuzinek”. Autorka wielu scenariuszy imprez szkolnych. Interesuje się muzyką i filmem. Lubi spędzać wolny czas w wygodnym fotelu z dobrą książką i czymś słodkim.
Lidia Duda-Machinska – od początku w zespole, nauczycielka muzyki, kierownik muzyczny zespołu. Proponuje nowe piosenki, aranżuje, rozpisuje na głosy, nagrywa podkłady. Uważnie słucha, jak śpiewamy, poprawia, biega z nami po pięcioliniach, dba o całokształt. Przez wiele lat była opiekunem SU, prowadzi szkolny zespól wokalny i taneczny oraz grupę czirliderek. Opracowuje pod kątem muzycznym wszystkie imprezy szkolne i pozaszkolne. Wymyśliła i prowadzi do dzisiaj szkolny wieczór kolęd. Pięknie śpiewa każdym głosem, najczęściej drugim. Interesuje się modą, podróżami i sztuką przez duże S.
Magdalena Jurke - intendentka. W zespole od 2009 r. Dba, byśmy nie zasłabły na próbach, zawsze możemy liczyć na kawę i herbatę. Dzięki niej w szkole jemy smaczne obiady, kto próbował, ten wie. Organizuje pyszne kateringi po większych szkolnych uroczystościach. Interesuje się muzyką. Mimo wielu zajęć zawsze chętnie przychodzi na próby.
Krystyna Piątek - już na emeryturze, jak mówi nasz menadżer - stypendystka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od czasu do czasu wraca do pracy. Przepisuje na komputerze teksty piosenek. Jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, prowadziła zespól wokalno-taneczny dla uczniów klas I - III, chodziła na rajdy. Lubi sport - jeździ na rowerze, chodzi po górach, maszeruje z kijkami. Uprawia ogródek - często prosto i „presto” przybiega z działki na próby. Śpiewa drugim głosem. W zespole od 10 lat.
Tekst: Danuta Beling