kuchareczka2Stołówka prowadzi swą działalność przy Szkole Podstawowej nr 12 od początku istnienia placówki. Kiedy w roku szkolnym 1986/87 ukończono i oddano do użytku segment A, na jego pierwszym piętrze zlokalizowano właśnie stołówkę. Od tego momentu jest ona sukcesywnie zagospodarowywana, meblowana i doposażana.

Oficjalne uruchomiono ją 15 lutego 1987 r., zapraszając dzieci z klas I- IV  na kawę z mlekiem. Natomiast 2 maja 1987 r. kompetentne i przemiłe panie z obsługi rozpoczęły wydawanie pożywnych i zdrowych posiłków. Wkrótce liczba amatorów obiadów wzrosła do 400 osób dziennie, z czasem zmieniała się w zależności od ilości dzieci, pracowników a także posiadanych możliwości technicznych.

Przez kolejne lata osoby zatrudnione w kuchni odchodziły na emeryturę. 21 grudnia 2017 r. ze słowami uznania na ustach podziękowaliśmy za wytrwałą pracę pani Marii Kempskiej.

Dzień dzisiejszy stołówki szkolnej w naturalny sposób wpisuje się w dążenie Dyrekcji, by zoptymalizować standardy żywienia i poprawić estetykę tego miejsca. Pomieszczenie zostało niedawno odmalowane, a zaplecze wyposażone przed kilkoma laty w nowoczesne urządzenia poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy. Posiłki są staranie planowane z uwzględnieniem przyjętych norm jakościowych, wagowych i kalorycznych, a opracowane na każdy miesiąc jadłospisy zawsze urozmaicone.

Krótka sonda przeprowadzona wśród dzieci spożywających obiadek wykazała, że uczniowie Dwunastki lubią przebywać w stołówce, z apetytem konsumują przygotowane dania i nie mają oporów, by wyrażać swe zadowolenie nawet gestem i uśmiechem.

Tekst: Ewa Kubiak