Higienistka

8.30-15.30

10.30-16.00

8.30-15.30

Informacja dla rodziców o zakresie opieki zdrowotnej

Na podstawie ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019. poz.1078):

• zgodnie z zapisami ustawy opieka w szkole obejmuje opiekę profilaktyczną, fluoryzację oraz promocję zdrowia,
  • opiekę zdrowotną w szkole sprawuje higienistka szkolna,
  • świadczenia zdrowotne są udzielane w sytuacji braku sprzeciwu rodziców,
  • rodzic ma prawo do wyrażenia sprzeciwu w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę.

Zadania realizowane przez szkolną służbę zdrowia:

• Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych u dzieci w wieku szkolnym, w terminach badań bilansowych.
  • Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi, profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami oraz działania w zakresie promocji zdrowia w odniesieniu do pracowników szkoły.
  • Zaopatrywanie grup przebywających na wycieczkach w apteczkę pierwszej pomocy.
  • Uczenie dzieci nawyków higienicznych.
  • Przeprowadzanie grupowej fluoryzacji u dzieci.
  • Uczenie techniki szczotkowania zębów i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej.
  • Pogadanki, filmy, rozmowy na temat zdrowego stylu życia.
  • Udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów, zatruć itp..
  • Udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.
  • Edukowanie dzieci przystępujących do egzaminu na kartę rowerową z zasad udzielania pierwszej pomocy.
  • Doradztwo w szkole zgodnie z posiadanymi kompetencjami, monitorowanie rozwoju fizycznego z określeniem współczynnikmasy ciała; układu ruchu, w tym bocznego skrzywienia kręgosłupai nadmiernej kifozy piersiowej, zniekształceń statycznych kończyn dolnych; zeza; także ostrości wzroku; widzenie barw; słuchu; ciśnienia tętniczego krwi.