Dzień Liczby Pi, obchodzony corocznie 14 marca, stał się nieodłącznym elementem kalendarza matematyków na całym świecie. To święto, które celebruje jedną z najbardziej fascynujących i tajemniczych stałych matematycznych – liczbę Pi (π). W szkole, gdzie edukacja matematyczna odgrywa kluczową rolę, nie może zabraknąć odpowiednich obchodów tego symbolicznego dnia.

Czym więc jest ta liczba i dlaczego warto jej poświęcić uwagę?

Tego dowiedzieli się czwartoklasiści badając stosunek obwodu koła do jego średnicy i zauważając, że wyniki bez względu na wybrany promień są do siebie bardzo zbliżone. Choć prosta w swojej definicji Liczba Pi wciąż wzbudza zdumienie swoją nieskończonością i irracjonalnością. Zapisywana jako 3.14159... (ciąg ten nigdy się nie powtarza ani nie kończy), Pi jest przedmiotem zainteresowania matematyków od tysięcy lat.

Obchody Dnia Liczby Pi w naszej szkole to nie tylko okazja do świętowania, ale także do pogłębienia wiedzy uczniów na temat tej niezwykłej liczby. Poza badaniami prowadzonymi podczas lekcji odbył się również Szkolny Konkurs "Znawca Liczby π", podczas którego chwalili się znajomością rozwinięcia dziesiętnego tejże liczby. Wyzwanie było spore, ponieważ można było uczyć się bez końca! Tegoroczny konkurs zakończył się następująco:

1 miejsce Nikola Litwin 8a

2 miejsce Alan Góralczyk 6c

3 miejsce Zofia Miczyńska 8a

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

Natomiast szkolny korytarz ozdobiła okolicznościowa tablica, a także przygotowane przez uczniów klas 4a i 4d rozwinięcie dziesiętne matematycznej bohaterki.

Pamiątkowe breloki z liczbą Pi wydrukowaliśmy na drukarkach zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci