W przeddzień nowego roku szkolnego 2021/2022 chcielibyśmy podsumować działania jakie miały miejsce dookoła przygotowanej przez uczniów ekranizacji bajki „Niebieska niedźwiedzica” autorstwa Joanny M. Chmielewskiej.

Uczniowie oddziału integracyjnego – nasi tegoroczni absolweci – pod opieką pań Agnieszki Foerster oraz Natalii Różewskiej w myśl idei Uczniowie-Uczniom postanowili w nietypowy sposób włączyć się w obywające się w naszej szkole obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Nasza praca rozpoczęła się oczywiście od narad dotyczących tego jak widzielibyśmy nasz efekt końcowy. Następnie nastąpił podział na role i zadania. Zaczęliśmy od nagrania wypowiedzi bohaterów bajki oraz jej narratora, w między czasie Zuzia szyła pacynki – naszych bohaterów, a Nikola szykowała scenerię do naszych nagrań. Następnie rozpoczęliśmy nagrania pacynek starając się dopasować ruchy do wypowiedzi naszych bohaterów (nie będziemy ukrywać, że było to trudne zadanie, wymagało od nas cierpliwości oraz wyrozumiałości dla siebie nawzajem). Ostatnim etapem tworzenia nagrania było połączenie powstałych materiałów. Z tego zadania znakomicie wywiązali się Przemek oraz Mateusz.

W ramach uzupełnienia działań opiekunki projektu we współpracy z panią Justyną Wojtkowiak stworzyły scenariusz zajęć dla uczniów pierwszego etapu edukacyjnego pt. „I jak inny, interesujący, intrygujący…”, który stanowił wprowadzenie do tematyki „niebieskiego święta”. Następnie po obejrzeniu i omówieniu historii Azul –głównej bohaterki historii – uczniowie mieli możliwość poznania różnorodności sposobów odbierania bodźców sensorycznych przez ludzi. Uczniowie bo realizacji ćwiczeń ze swoimi wychowawcami kończyli zajęcia wykonaniem pracy plastycznej pt. ”Szczęśliwy świat Azul”.

Wartym podkreślenia jest fakt, że udało nam się opowiedzieć o naszym projekcie podczas wirtualnych wizyt studyjnych w modelowej szkole w ramach projektu “Lekcja: Enter” – 21.04.2022, 26.04.2022. Tutaj Mateusz i Julka, wspierani przez Przemka, wykazali się sporą odwagą występując przed zebranymi za monitorami nauczycielami z różnych stron Polski. Pozytywny odbiór podjętych działań skłonił nas do zaproszenia na zajęcia grupy przedszkolaków z sąsiedniej placówki „Bajkowy Świat”.

Ponadto udało nam się skontaktować z autorką bajki, która doceniła naszą pracę wysyłając nam egzemplarz swojej najnowszej książki „Maciejka Gwiazd” wraz ze specjalną dedykacją, za co raz jeszcze dziękujemy!

Realizacja tego przedsięwzięcia wymagała sporego nakładu pracy, ujawniła skrywane dotąd talenty, wspierała rozwój współpracy w grupie i dała nieskrywaną satysfakcję z możliwości obserwowania zaciekawionych i zainteresowanych twarzy młodszych kolegów i koleżanek z oglądania efektów naszej pracy.