31 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Społeczeństwo średniowieczne w Polsce pierwszych Piastów” w ramach XIV edycji Młodzieżowych Dni Historii przygotowany przez Annę Dziel, doradcę metodycznego nauczycieli historii oraz nauczycielkę SP 12 Małgorzatę Stefańską.Konkurs otworzył i objął patronatem Prezydent Miasta Gniezna p. Tomasz Budasz. Wszystkich gości oraz uczestników powitał dyrektor SP 12 p. Zbigniew Sypniewski.

W turnieju wzięło udział 8 gnieźnieńskich szkół podstawowych: SP1, SP2, SP5, SP6, SP8, SP12 oraz Prymus i Akademia Maxima. Zmagania dotyczyły zagadnień z zakresu polityki, gospodarki i kultury od czasów Piasta do Kazimierza Odnowiciela, ze szczególnym uwzględnieniem Gniezna i Wielkopolski. W historyczne szranki stanęły trzyosobowe drużyny uczniów z klas 4-6. Na uczestników czekało 12 konkurencji, w tym praca z tekstem, z mapą, krzyżówka czy rozpoznanie postaci związanych z legendami i historią pierwszych Piastów w Gnieźnie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą ze znajomości miejsc związanych z początkami państwa polskiego oraz z charakterystycznymi miejscami w naszym mieście, w tym ze znajomości pomników, ulic, miejsc kultu czy postaci królików. Nad całością czuwało jury, w skład którego wchodziły: p. Anna Dziel i Agnieszka Rączka - doradcy metodyczni w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz p. Anna Mężyńska nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 12. Konkurs wygrała Szkoła Podstawowa nr 1, przed Szkołą Podstawową nr 8 i trzecią w zmaganiach Szkołą Podstawową nr 6. Naszą drużynę tworzyli: Gracjan Radke z klasy 5c, Jakub Krause z klasy 6c i Franciszek Stachowicz z klasy 6d, którzy zajęli czwarte miejsce. Dla wszystkich uczestników Konkursu zostały przygotowane nagrody i słodki poczęstunek. Organizatorzy bardzo dziękują za partycypowanie w finansowaniu eventu przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Urząd Miasta Gniezna.

Tekst: Małgorzata Stefańska

Zdjęcia: Jadwiga Marczuk