W poniedziałkowe południe 22 maja uczniowie z 5 szkół (SP 1, SP 5, SP6, SP 12, SP Milenium) przybyli na Rynek z transparentami zachęcającymi do dbałości  o poprawność językową.

Językowy flash mob zainicjowała klasa VIA ze Szkoły Podstawowej nr 1, która wcześniej, na warsztatach, przygotowała plansze z poprawnymi formami najczęściej popełnianych błędów językowych (np.: dzisiaj/dzień dzisiejszy, cofać się/cofać się do tyłu, sweter/ swetr, poszedłem/poszłem) oraz układ taneczny. Naszą szkołę reprezentowała klasa 5b, która również przygotowała transparent z błedami językowymi.

Na Rynku, stopniowo, do „wygibasów językowych” dołączały kolejne grupy. Wspólny taniec przerywany był hasłami promującymi poprawność językową (np.: Ucz się polskiego, to nic trudnego!, Polski to piękny język, Język polski rządzi!). Grupy zaprezentowały również swoje hasła i zmierzyły się z czytaniem wierszyków łamiących języki.

Podczas flash moba rozdawano przechodniom ulotkę z poprawnymi formami najczęściej popełnianych błędów. Jak wykazuje raport z ubiegłego roku, co 8 sekund popełniany jest błąd językowy, co daje w ciągu dnia ponad 10 tysięcy błędów.

Dlatego wszystkim nam powinno zależeć na poprawnym wysławianiu się, gdyż jak jedno z haseł głosiło: Świadomość narodową mamy, o poprawną polszczyznę dbamy.