25 listopada 2016 roku uczniowie klasy 6d wysłuchali ciekawej prelekcji wygłoszonej przez pana Rafała Jurke z Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. Zajęcia pt. „Cmentarz Piotra i Pawła - nekropolia gnieźnieńskich mieszczan” odbyły się w ramach projektu „XIX-wieczne Gniezno”. Gość, posługując się prezentacją multimedialną, przypomniał wybitne postaci związane z historią naszego miasta, miejsca ich pochówku oraz zmieniające się na przestrzeni wieków tradycje pożegnania zmarłego. To niezwykłe spotkanie było kontynuacją tematyki, jaką polonistka, pani Ewa Kubiak, zainicjowała na początku listopada - miesiąca sprzyjającego refleksjom nad sprawami egzystencjalnymi. Uczniowie podczas swoich peregrynacji po nekropoliach w dniu Wszystkich Świętych mieli za zadanie zwrócić uwagę na wierszowane epitafia, które były formą nobilitacji zmarłego i miały utrwalić pamięć o nim. Dzieci zwróciły uwagę na literacką formę tekstów nagrobnych i ich ponadczasowy charakter.