W dniu 20 kwietnia 2016 roku, my uczniowie klas 2g i 2e razem z wychowawcami i pod opieką naszego przewodnika, wybraliśmy się  na wycieczkę do miejsc nie tak daleko od nas oddalonych, ale jakże bardzo przesiąkniętych początkami związanymi z naszą historią! Wyruszyliśmy na szlak, by zobaczyć: Pola Lednickie - jedyną miejscowość w Polsce, w której nikt formalnie nie jest zameldowany. Widzieliśmy miejsca, gdzie co roku zbiera się młodzież w ramach spotkań Młodych Lednica 2000. Zwiedzaliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, czyli muzeum- skansen, w którym mogliśmy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na  terenie Wielkopolski. To tutaj zwiedzaliśmy m.in. chałupy wiejskie i kościół z Wartkowic (XIII w.), gdzie jako pierwsi turyści mieliśmy możliwość oglądać ruchomą szopkę. Udając się dalej w trasę naszego zwiedzania, przepłynęliśmy promem na wyspę Ostrów Lednicki. Tu podziwialiśmy piękną architekturę kamienną, a także pozostałości po kaplicy, gdzie nasz władca Mieszko I mógł przyjąć chrzest wspólnie ze swoimi poddanymi. W tym historycznym miejscu zakończyliśmy zwiedzanie. Pełni wrażeń i nowych informacji udaliśmy się na wspólny posiłek, który był ostatnim  punktem  naszego wspólnego wyjazdu.