Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W przyszłym roku będzie obchodzić ono 30. rocznicę swojego istnienia, choć sam pomysł utworzenia tego święta powstał już wiele lat wcześniej, bo w 1926 roku. Jego organizatorzy chcieli uczcić w ten sposób znaczenie, jakie w naszym życiu odgrywa literatura, oraz promować ideę czytelnictwa.

Święto to tradycyjnie obchodzone jest 23 kwietnia. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. To właśnie tego dnia przypada data śmierci bądź narodzin wielu najwybitniejszych twórców literatury światowej, w tym Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Maurice’a Druona czy Vladimira Nabokova.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W tym roku tytuł Światowej Stolicy Książki przyznano miastu Strasburg we Francji.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku a pierwszym miastem, który otrzymał tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, był Wrocław. Miało to miejsce w 2016 roku. Podczas swojej kadencji w stolicy Dolnego Śląska odbyło się szereg działań promujących literaturę – w tym wieczory autorskie, spotkania z aktorami odczytującymi fragmenty prozy i poezji, czy konferencje.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Książki mają niezwykłą moc, która pozwala nam podróżować  w czasie   i przestrzeni, odkrywać nowe perspektywy i rozwijać naszą wyobraźnię oraz zwiększać zasób słów  Ciekawostki o literaturze pomagają nam lepiej zrozumieć tę magię, która tkwi w stronach książek. Od fascynujących okładek po wpływową treść, literatura ma wiele do zaoferowania. Warto eksplorować ten niezwykły świat i czerpać z niego inspirację. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym czytelnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z literaturą, ciekawostki te pozwolą Ci spojrzeć na książki z nowej perspektywy i odkryć ich niezwykłe piękno.

Rekord pod względem ilości napisanych książek należy do Polaka – Józefa Ignacego Kraszewskiego, który wydał aż sześćset powieści.

Bestsellery to książki, które cieszą się rekordową sprzedażą i zainteresowaniem ze strony czytelników. Jednym z najbardziej znanych bestsellerów jest seria o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, która sprzedała się w ponad 500 milionach egzemplarzy. Jeśli chodzi o książki, na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży znajduje się „Opowieść o dwóch miastach” Karola Dickensa, a na drugim „Władca Pierścieni” J R.R. Tolkiena.