W roku 2000 z inicjatywy pani Danuty Beling w „Dwunastce ”rozpoczęła swoją działalność amatorska trupa teatralna o swojsko brzmiącej nazwie „Duża przerwa’, do której należą pracownicy szkoły. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie wrażliwości estetycznej, pozytywnego patrzenia na świat, tolerancji dla innych ludzi oraz umacnianie dobrych relacji na płaszczyźnie nauczyciel - uczeń. Do tej pory odbyło się 6 przedstawień z cyklu „Dorośli dzieciom”.

Po wielu próbach, jako pierwszy zaprezentowano spektakl „Gwiazda”. Odbył się on w styczniu 2001r. Miał formę jasełek i opowiadał o tym, jak przedstawiciele różnych ras wędrowali do żłóbka i po połączeniu swych sił dotarli do celu. Przedstawienie bawiło, ale też uczyło tolerancji i pokazywało korzyści płynące z działania w zespole. Uczniowie bardzo dobrze przyjęli spektakl. Niektórzy mieli pewne kłopoty z rozpoznaniem, kto kryje się pod przebraniem Murzyna, Eskimosa, Japonki czy Indianina. W „Gwieździe” wystąpili: anioł - Iwona Kaczmarek; Japonki - Renata Hajny, Dorota Łyszczarz, Ewa Marciniak; Indianie - Elżbieta Bartnicka–Karasiewicz, Ewa Iglińska, Ewa Waseńczuk; Eskimosi - Elżbieta Misiewicz, Krystyna Piątek, Jadwiga Wilska; Murzyni - Danuta Beling, Maria Łukomska,  Edward Dębowski; gospodynie wiejskie: Elżbieta Berezowska, Marzanna Lewandowska; sufler: Beata Jarus; opracowanie muzyczne - Lidia Duda–Machinska.

W tym samym roku w maju podczas festynu szkolnego nauczycielki:  Elżbieta Bartnicka - Karasiewicz, Danuta Beling, Elżbieta Berezowska, Ewa Iglińska, Maria Łukomska, Ewa Waseńczuk przebrane za uczennice prezentowały na scenie wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, humor zeszytów szkolnych, uwagi z dzienniczków oraz fraszki i wierszyki autorstwa Danuty Beling – pomysłodawczyni kabaretu „Dzień z życia klasy”.

W 2002r., również na festynie, zaprezentowano przybyłym gościom „Bajki”. Zza masek różnych zwierząt wybrzmiały utwory Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Ezopa i La Fontaine’a. Programowi przyświecało motto „Satyra prawdę ci powie, względów się wyrzeka”. Oprócz zabawy pojawiła się nauka - morał - jak żyć, jak postępować, jak być szlachetnym człowiekiem.

Role zwierząt odegrały: Anna Bartkowiak, Danuta Beling, Ewa Iglińska, Maria Łukomska, Dorota Łyszczarz, Krystyna Piątek, Grażyna Putz,  Ewa Waseńczuk, Jadwiga Wilska.

Kolejny rok należał do „krasnoludków”. W styczniu 2003 r. grupa „Duża Przerwa” zaprosiła społeczność uczniowską, a także przedszkolną do auli szkolnej na „Baśń higieniczną o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” autorstwa Anny Krzaczkowskiej.

Spektakl opowiadał o bardzo niehigienicznych nawykach siedmiu krasnoludków, które dopiero pod wpływem królewny nabierają dobrych manier i zaczynają prowadzić zdrowy tryb życia. Tak, poprzez zabawę, dzieci przyswoiły sobie wiele ważnych zasad zdrowego odżywiania  i higienicznego trybu życia. Wystąpiły: Anna Bartkowiak (Baryłeczka), Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz (Kocmołuszek), Danuta Beling (Chochelka), Mirosława Błaszczyk (królewna), Lidia Duda – Machinska (Dymek), Ewa Iglińska (Chorutek), Iwona Kaczmarek (Cukiereczek), Ewa Waseńczuk (Oczko). Głosu czarodziejskiemu zwierciadełku użyczył Marian Pokładecki.

W czerwcu 2011r. w ramach obchodów 25 – lecia istnienia szkoły grupa teatralna „Przerwa” ponownie wystawiła „Baśń higieniczną”. Oczywiście już dla innej publiczności i w trochę zmienionym składzie.

W roli Śnieżki wystąpiła Joanna Wdzięczna, Cukiereczka zagrała Iwona Grajek.

Tekst: Danuta Beling

W październiku 2013 r.odbyła się w naszej szkole inauguracja akcji pt. „PEC czyta dzieciom”. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało na tę okoliczność książeczkę edukacyjną pt. „Czerwony Kapturek w mieście” o cieple systemowym i sposobach jego oszczędzania. Wspólnie z włodarzem miasta Jackiem Kowalskim oraz Jarosławem Grobelnym – prezesem PEC, dyrektor szkoły Marian Pokładecki i  Anna Bartkowiak przygotowali inscenizację bajki. Czerwonego Kapturka zagrała uczennica klasy III a – Krysia Włodarczyk, w rolę kota Kluchy wcielił się Marian Pokładecki, babcię udawała Anna Bartkowiak, a prezydent i prezes przeczytali kwestie narratora.

W planach - „Czerwony Kapturek” z niespodzianką.