W 1986 roku, kiedy rozpoczęliśmy pracę w nowej szkole (kilkoro z nas pracuje od momentu jej otwarcia), mieliśmy wiele planów, marzeń a także pomysłów; zaczynał się etap Dwunastki w naszym życiu. Szkoła nie posiadała wówczas zaplecza sportowego, lekcje wychowania fizycznego prowadziliśmy w ciężkich warunkach. Trwało to jednak krótko, bowiem w 1988 roku oddano do użytku halę sportową i szybko zaczęliśmy pracę „pełną parą”. Powołano także klasy sportowe o profilu piłki ręcznej dziewcząt i piłki nożnej chłopców. Dziewczęta zaliczały pierwsze starty w turniejach, poznawały smak zwycięstwa i gorycz porażki. Startowały kolejne roczniki, przychodziły wymierne sukcesy.

W 1994 r. szczypiornistki naszej szkoły prowadzone przez pana Adama Cieślewicza zostają mistrzyniami województwa i wyjeżdżają do Szczecina na finał makroregionu. Rozpoczyna się era piłki ręcznej. Mijają 4 lata i dziewczęta prowadzone przez p. Elżbietę Pokładecką kwalifikują się do Mistrzostw Polski i zajmują w nich 8 miejsce.

Zaszczepiona miłość do piłki ręcznej zaowocuje sukcesami w dorosłym życiu. Joanna Sawicka (rocznik 1982) reprezentować będzie Stoczniowiec Szczecin, AZS AWFiS Dablex Gdańsk i zostanie powołana do reprezentacji Polski; Ewa Perek (rocznik 1987) wystąpi w barwach Zagłębia Lubin, AZS AWF Wrocław i także zostanie powołana do reprezentacji Polski, później do klubu KKS Polonia Kępno); Monika Odrowska (rocznik 1987) rozpocznie grę w Zagłębiu Lubin, następnie zmieni barwy klubowe i wystąpi w Jelfie Jelenia Góra, po czym przeniesie się na wybrzeże i reprezentować będzie KU AZS Politechnikę Koszalin. Związana z tym miastem, występując w Superlidze już jako Energa AZS Koszalin, zapisze się w kronikach jako jedna z najskuteczniejszych zawodniczek - 108 bramek w 26 meczach. Swoją karierę sportową związała potem z Levanger HK w lidze norweskiej.

Równie skutecznie jak dziewczyny, walczyli chłopcy z klas sportowych. Wielokrotnie zdobywali medale Mistrzostw Województwa Szkół Podstawowych w piłce nożnej i mini piłce nożnej. Po raz pierwszy na najwyższym podium stanęli uczniowie rocznika 1976 w roku szkolnym 1988/89. Pięknym sukcesem naszych piłkarzy był występ na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w Szczebrzeszynie. Zespół prowadził pan Marian Pokładecki.

Duży sukces odniosła szkoła w turnieju „ Coca Cola Cup”, w którym dwukrotnie (jako mistrz województwa ) zagrała w Warszawie, zajmując w finale ogólnopolskim VII miejsce. Nie zabrakło nas również w finałach krajowych turniejów „Orange Cup 2009 ” w  Zamościu, gdzie zajęliśmy VI miejsce i „Danone Nations Cup 2010”  we Wrocławiu, w którym to uplasowaliśmy się na IX miejscu. W obu tych turniejach  Dwunastkę reprezentowali chłopcy urodzeni w 1998 roku. Absolwenci naszej szkoły występowali później w różnych renomowanych klubach. Marcin Kaliński, ur.1980 grał w Arce Gdynia, Lechii Gdańsk, Aluminium Konin. Nazwiska naszych uczniów pojawiające się często w prasie, zawsze poruszają „czułe struny” w nauczycielach. Takim nazwiskiem niewątpliwie jest Dariusz Kruczkowski (rocznik 1975), podopieczny pana Pawła Gorczyńskiego. Reprezentując szkołę na Mistrzostwach Polski Młodzików w Przełajach w kwietniu 1989 r. we Włocławku, zdobył wicemistrzostwo kraju. Później wielokrotnie słyszeliśmy o jego sukcesach. Jako szkoła mieliśmy także osiągnięcia w tenisie stołowym. Punkty w tej dyscyplinie zdobywały siostry Kamila i Mariola Hyżyk oraz Rafał Hennig.

Wśród absolwentów Dwunastki mamy również olimpijczyka. Rafał Grotowski urodzony w 1973 r. podtrzymał tradycję rodzinną gry w hokeja na trawie (ojciec olimpijczyk z Monachium w 1972 r.), występując w reprezentacji Polski na Igrzyskach w Sydney w 2000 roku. W turnieju olimpijskim strzelił dwie bramki. W Polsce dwukrotnie uhonorowany „złotą laską” w roku 1995 i 2001 jako najskuteczniejszy strzelec ligi polskiej.

Tekst: Irena Szmańda

Obróbka cyfrowa zdjęć archiwalnych SP 12: Ewa Kubiak


b dawna  fotografiac wstawka  biegacze sepia