Przy bibliotece szkolnej działa Koło Biblioteczne, które skupia uczniów zainteresowanych promocją czytelnictwa, chcących aktywnie rozwijać pasje literackie i popularyzować wśród rówieśników wartościowe lektury. W tym roku szkolnym przeprowadzono już wiele ciekawych imprez pilotowanych przez członków koła.
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK
Od wielu lat w okresie przedświątecznym biblioteka szkolna organizuje trzydniowy kiermasz książek we współpracy z panem Marcinem Frankowskim (firma Ateneum), firmą Drugi Tom z Rzeszowa oraz Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki w Tuliszkowie. W przygotowywanie książek do sprzedaży (wycena, pakowanie, przygotowywanie stoisk, rozkładanie, nadzór i sprzedaż) aktywnie włączyli się członkowie Koła Bibliotecznego oraz wolontariusze z innych klas (m.in. z kl. VI e i VIII a), a pan woźny pomógł w transporcie książek. Dzięki ich pomocy cała akcja przebiegła sprawnie, a zainteresowani mieli swobodny dostęp do wszystkich woluminów i mogli się z nimi zapoznać przed dokonaniem zakupu. Oferta kiermaszowa była bardzo różnorodna – od książeczek i kolorowanek dla najmłodszych przez bajki, baśnie, legendy, opowiadania i powieści po literaturę popularnonaukową. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie w atrakcyjnej i przystępnej cenie bądź sprawić bliskim miły prezent pod choinkę. Dzięki kiermaszowi biblioteka pozyskała ciekawe pozycje, które wzbogaciły księgozbiór oraz zapewniła nagrody dla uczniów – laureatów konkursów i imprez bibliotecznych.
Wszystkim naszym klientom serdecznie dziękujemy i życzymy, aby zakupione książki sprawiły dużo radości i umiliły świąteczny czas.
ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI W KOLORACH JESIENI
W październiku – miesiącu bibliotek szkolnych nasza biblioteka zorganizowała i przeprowadziła konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych i drugich zatytułowany „Zakładka do książki w kolorach jesieni”. Prace, wykonane różnymi technikami, można było składać do końca miesiąca; podsumowanie i wręczenie nagród miało miejsce w czytelni 8 listopada 2019 roku.
Na konkurs wpłynęło ogółem 27 zakładek, których twórcy wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Komisja oceniająca prace postanowiła przyznać:
I miejsce Jakubowi Biskupowi z klasy I c i Janowi Słomianowi z II d
II miejsce Hannie Wiśniewskiej z klasy I c, Adamowi Zgorzelskiemu z II a i Karolinie Miśkiewicz z II c
III miejsce Zofii Szymańskiej z klasy I d, Miłoszowi Święciochowskiemu z I b, Agacie Winkel z I d i Tymonowi Staszkiewiczowi z II d.
Pozostałe zakładki wyróżniono, doceniając wkład pracy i pomysłowość autorów.
W uroczyste podsumowanie imprezy i wręczanie nagród włączyły się również członkinie koła bibliotecznego- uczennice z klasy VIII c: Monika Porolniczak, Klaudia Ostapiak i Wiktoria Wełnic.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, książki i tytułowe zakładki oraz słodki upominek. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i mam nadzieję, że zakładka zawsze będzie kierowała wasze myśli ku książce a to rozbudzi w was „apetyt na czytanie”. Do zobaczenia w bibliotece!.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska
WALENTYNKOWY QUIZ „LITERACKA PARA”
W dniach 14 i 15 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej został przygotowany i przeprowadzony quiz literacki dla uczniów z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Zadaniem uczestników było wylosowanie kartki z imieniem bohatera literackiego i dopasowanie do niego z listy imion czy nazwisk drugiego bohatera tak, aby razem utworzyli miłosny lub przyjacielski duet z konkretnej książki. Nie było to łatwe, gdyż potrzebna była tutaj znajomość lektur czy literatury młodzieżowej. Niektórym udało się dopasować parę za pierwszym razem, a innym zajęło to więcej czasu. Nagrodą za poprawną odpowiedź był słodki upominek. Mamy nadzieję, że zabawa ta stanowiła dla uczniów krótką lekcję literatury, zachęcającą oczywiście do częstszego sięgania po lekturę i odwiedzania biblioteki szkolnej.
Tekst: Anna Mężyńska
Zdjęcia: Elżbieta Kozanecka
WALENTYNKOWY KONKURS PLASTYCZNY „MOJA ULUBIONA BAJKOWA PARA”
Z okazji przypadających 14 lutego walentynek biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą zorganizowała i przeprowadziła okolicznościowy konkurs adresowany do uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Zadaniem uczestników było wykonanie prac dowolną techniką na kartkach formatu A4. Do biblioteki wpłynęło ich ogółem 30. Najchętniej ilustrowanymi postaciami byli bohaterowie następujących bajek: Zakochany kundel a także Tom i Jerry, Shrek i Fiona, Olaf i Anna, Pat i Mat, Król lew i Nala, Mała Syrenka, Pszczółka Maja i Gucio, Mickey i Minnie, Królewna Śnieżka, Teletubisie, Fineasz i Ferb, Mia i ja, Minionki, Kopciuszek oraz Biedronka i czarny kot.
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce Amelii Kolskiej z klasy 2b
II miejsce Liwii Gnat z klasy 2b
III miejsce Kacprowi Wiśniewskiemu z klasy 2e
Pozostałe dzieci zostały wyróżnione za wkład pracy i zaangażowanie.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dwóch turach 21 lutego 2019 roku w czytelni biblioteki szkolnej. Nagrody uczestnikom konkursu wręczyli: pan dyrektor Zbigniew Sypniewski, panie wicedyrektor: Paulina Furmaniak i Elżbieta Bartnicka Karasiewicz; nauczycielki świetlicy- panie: Jadwiga Marczuk i Iwona Strzyżewska oraz panie bibliotekarki: Elżbieta Kozanecka i Anna Mężyńska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a autorzy prac plastycznych nagrody książkowe i słodki upominek.
Dziękujemy oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach i imprezach czytelniczych.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
W piątek 30 listopada 2018 roku biblioteka szkolna przygotowała i zorganizowała po raz kolejny dzień wróżb i zabaw nawiązujących do tradycji andrzejkowych. Tym razem impreza miała miejsce na korytarzu między biblioteką a świetlicą ze względu na większą przestrzeń. Nasi czytelnicy mogli skorzystać z usług „doświadczonych wróżek”: Nicole Puchalskiej, Weroniki Gracz, Jessici Witczak, Wiktorii Grześkowiak, Oliwii Prusak z koła bibliotecznego. Amatorów wesołej zabawy nie brakowało. Każdy mógł się dowiedzieć, co czeka go w bliższej czy dalszej przyszłości, jakimi cechami się odznacza, z czym dobrze sobie radzi, a nad czym musi jeszcze popracować.
Czarodziejki odczytywały przyszłość na różne sposoby: z horoskopów, magicznych cyfr, ze spodeczków z ukrytymi rekwizytami, kostek do gry, serc z imionami chłopców i dziewczyn, kolorów, nazw kwiatów, losów szczęścia, księgi tajemnic, magicznego koła oraz z kształtu gwiazd. Impreza andrzejkowa zgromadziła liczne grono czytelników. Życzymy im, aby wróżby (tylko te pomyślne) dodały im wiary w siebie i inspirowały do twórczych działań.
Tekst i zdjęcia nadesłała: Anna Mężyńska
INSCENIZACJA BAJKI IGNACEGO KRASICKIEGO „WILCZKI”
W ramach projektu „Gniezno- oni tworzyli naszą historię” realizowanego przez naszą szkołę w latach 2017- 2018 nauczyciele: pan Jarosław Stefański (uczący historii) i pani Anna Mężyńska (nauczyciel bibliotekarz) z grupą uczniów z klasy piątej i ósmej przygotowali i sfilmowali scenkę do bajki Ignacego Krasickiego pt.„Wilczki” Ten wybitny poeta, dostojnik państwowy i kościelny (arcybiskup gnieźnieński) spoczywa w tutejszej katedrze, przez co jest nierozerwalnie związany z naszym miastem a jego twórczość została uwzględniona w projekcie. W naszej scence w rolę Krasickiego wcielił się Mateusz Ratajczak, wilczycą była Nicole Puchalska, wilczkami Antonina Bartkowiak, Zofia Puk i Joanna Bonisławska, strzelcem Krzysztof Kiełpiński a kuśnierzem Olaf Andrzejewski.
Projekt „Gniezno- oni tworzyli naszą historię” przewiduje przygotowanie rajdów po centrum Gniezna szlakiem miejsc związanych z wybranymi postaciami ważnymi dla historii naszego miasta. Jest to projekt interdyscyplinarny wykorzystujący program Aurasma. (To platforma rozszerzonej rzeczywistości HP Autonomy). Program jest dostępny jako zestaw do tworzenia oprogramowania lub jako bezpłatna aplikacja na urządzenia przenośne. Technologia rozpoznawania obrazu Aurasma wykorzystuje aparat smartfona lub tabletu do rozpoznawania rzeczywistych obrazów a następnie nakładania na nie mediów w postaci animacji, filmów wideo, modeli 3D i stron internetowych.
Tekst i zdjęcia przesłała Anna Mężyńska
100 WIERSZY NA 100 - LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
To biblioteczna impreza czytelnicza adresowana do młodszej populacji czytelników. Tym razem panie: Anna Mężyńska i Elżbieta Kozanecka zaprosiły do współpracy świetlicę szkolną oraz członków Szkolnego Koła Wolontariatu.
100 wierszy na 100-lecie Niepodległości to część całorocznego projektu literackiego „W zaczarowanym świecie książek”, który jest realizowany od października do końca grudnia. Spotkania, na których czytamy wiersze polskich autorów, tematycznie związane z naszym krajem (m. in. miasta Polski), odbywają się w czytelni biblioteki dwa razy w miesiącu i stanowią wprowadzenie do wspólnych zabaw ruchowych, plastycznych, z mapą Polski lub godłami miast. W trakcie imprezy wykorzystujemy książki z wierszami polskich pisarzy (np. Elizy Piotrowskiej „Książeczka- wycieczka”, Wandy Chotomskiej „Remanent”, „Polskie wierszyki i wyliczanki. Moje polskie rymowanki”), aby promować polską literaturę i aktywnie włączyć się w obchody rocznicowe w naszej szkole.
Tekst i zdjęcia nadesłała Anna Mężyńska
QUIZ LITERACKI „JAKI TO AUTOR? JAKI TO TYTUŁ?”
Od połowy do końca października 2017 r. każdy, kto odwiedził bibliotekę szkolną mógł wziąć udział w quizie na znajomość autorów i tytułów wierszy, powieści, bajek i opowiadań. Zadanie polegało na wylosowaniu karteczki z odpowiednim zadaniem i udzieleniu prawidłowej odpowiedzi. Trzeba było wykazać się wiedzą ale i bystrością, gdyż rozwiązań można było szukać, przeglądając księgozbiór biblioteczny. I tak do podanego tytułu uczniowie dopasowywali autora bądź odwrotnie. Niektóre pytania dotyczyły treści znanych i lubianych wierszy. Nagrodą za poprawną odpowiedź był słodki drobiazg. Quiz cieszył się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród uczniów młodszych. Wielu z nich przychodziło codziennie, aby buszować w książkach. Ogółem w quizie wzięło udział ponad 60 uczniów, którzy odpowiedzieli na ponad trzysta pytań. Na koniec spośród wszystkich uczestników wylosowano 10 uczniów, którzy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Byli to: Marta Sokołowska V b, Julia Wiśniewska I b, Wanessa Jóźwiak V c, Blanka Szewior I c, Nikodem Chrzan IV f, Aleksandra Lipczyńska VI b, Sandra Czaplińska VII c, Adrian Bruch VI f, Gabriela Kemnic III e i Wiktoria Kopczyńska V a.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska
KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS III „IGRASZKI Z BRZECHWĄ”
Propagując ideę przybliżania twórczości znanych i lubianych autorów książek dla dzieci i młodzieży nauczyciele bibliotekarze: Anna Mężyńska i Jarosław Stefański wraz z nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, panią Barbarą Przybylską, przygotowali i przeprowadzili szkolny konkurs czytelniczy dla klas trzecich pod hasłem „Igraszki z Brzechwą”. Impreza odbyła się 7 listopada 2017 r. w czytelni biblioteki szkolnej. W konkursie wzięło udział łącznie dziewięć dwuosobowych drużyn w składzie:
Klasa III a – Patrycja Zawadzka i Amelia Zobel
Klasa III b – Mateusz Kapciński i Oliwier Foelkel
Klasa III c – Nadia Foelkel i Julia Nowak
Klasa III d – Dominik Karski i Zuzanna Kordys
Klasa III e – Ewa Dziurko i Kornelia Kraczek
Klasa III f – Emilia Michalak i Kalina Ambrożak
Klasa III g – Antoni Kałużny i Vanessa Woźnowska
Klsa III h – Maja Szarłowska i Marta Kopacz
Klasa III i – Wiktoria Redzik i Angelika Kleczkowska
Pomimo, że Jan Brzechwa od dawna bawi i uczy kolejne pokolenia czytelników, stale odkrywamy go na nowo. Organizatorzy tak przygotowali zadania konkursowe, aby oprócz sprawdzenia wiedzy zachęcić uczestników do wspólnej zabawy i twórczej pracy w grupach. Uczniowie mogli zweryfikować znajomość tytułów i treści wierszy poety oraz fakty z jego życia i twórczości, także odgadnąć, w czym kąpała się mucha, w jaki sposób przybyło lato, nazwać warzywa i poprawnie wskazać ptaki i grzyby, rozwiązać krzyżówkę oraz ułożyć nazwy miast w porządku alfabetycznym czy też skojarzyć zachowania zwierząt na przyjęciu u kwoki.
Uczestnicy dobrze poradzili sobie z zadaniami i wykazali się wiedzą niejednokrotnie wykraczającą poza ramy konkursu.
I tak pierwsze miejsce przypadło drużynie z klasy III a (76 pkt.), drugie drużynie z klasy III c (75 pkt.) a trzecie drużynie z klasy III h (66 pkt.). Uczestnicy otrzymali dyplomy, książki i drobne upominki. Organizatorzy imprezy zadbali też o słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za czas poświęcony na przygotowanie i udział w konkursie oraz życzymy jeszcze wielu miłych chwil z lekturą.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska
GRA SZKOLNA DLA KLAS IV – VII „POSZUKIWACZE SKARBU”
We wtorek 31 października 2017 uczniowie bacznie śledzili pojawienie się informacji na tablicy ogłoszeń. Miała to być wskazówka do następnego etapu gry, podobnie jak i późniejsze. W sumie przygotowano pięć tajemniczych inskrypcji w różnych miejscach szkoły: dyżurka, sekretariat, tablica ogłoszeń przy stołówce, świetlica i biblioteka. Skarb ukryty był w bibliotece i trzeba było go poszukać, kierując się wcześniej uzyskaną wskazówką. Najlepszą orientacją i sprawnością wykazali się uczniowie klasy IVe, a zwłaszcza Michalina Zakrzewicz, która pierwsza znalazła skarb. Gratulujemy !
Tekst: Anna Mężyńska
Zdjęcia: Jarosław Stefański
ANDRZEJKI W BIBLIOTECE
W środę 29 listopada 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała dzień wróżb i zabaw, nawiązujących do tradycji andrzejkowych. Wszyscy czytelnicy, którzy w tym dniu odwiedzili czytelnię, zostali obdarowani słodkim upominkiem z wróżbą. Mogli też skorzystać z usług młodych astrolożek, w role których wcieliły się uczennice z klasy VII c z koła bibliotecznego: Maria Dąbkowska, Nicole Puchalska, Zuzanna Kowalska, Zuzanna Zobel, Kornelia Szajdzińska, Daria Kaniewska, Jessica Witczak, Aleksandra Kijewska, Weronika Gracz i Oliwia Kiełpińska. Uczestnicy zabawy mogli się dowiedzieć, co ich czeka w przyszłości, jakimi cechami się odznaczają i nad czym muszą jeszcze popracować. Nasze wróżbitki odczytywały przyszłość na różne sposoby: z horoskopów, spodeczków z ukrytymi rekwizytami, magicznych cyfr, koralików, serc z imionami chłopców i dziewczyn, kolorów, nazw kwiatów, losów szczęścia, księgi tajemnic oraz z gwiazd. Impreza andrzejkowa zgromadziła w bibliotece liczne grono czytelników. Życzymy im, aby wróżby (tylko pomyślne) dodały wiary w siebie i inspirowały do twórczych działań.
Tekst: Anna Mężyńska
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
Na początku grudnia 2017 r. w stołówce odbyły się w naszej szkole warsztaty, które zgromadziły liczne grono osób kreatywnych, lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Obok wielu stanowisk, gdzie wytwarzano ozdoby i rekwizyty świąteczne, znajdowało się również jedno przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy. W tym roku można było z przygotowanych wcześniej szablonów i materiałów wykonać zakładkę do książki według własnego projektu i pomysłu. Liczyła się oczywiście wyobraźnia i fantazja. I tak nie brakowało chętnych, by udekorować gwiazdę betlejemską, bałwanka, gwiazdorka, choinkę czy aniołka. Powstałe podczas warsztatów zakładki były wystawione i sprzedawane na kiermaszu bożonarodzeniowym a dochód ze sprzedaży zasilił konto stowarzyszenia „Szczęśliwa Dwunastka”. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy pomyślności w Nowym Roku 2018.
Tekst: Anna Mężyńska
KONKURS LITERACKO- PLASTYCZNY DLA KLAS I – II
„MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY”
Przez cały październik 2017 nasi najmłodsi czytelnicy przynosili prace plastyczne, których temat miał koncentrować się na przedstawieniu wybranej przez nich postaci literackiej. Format i technika były dowolne. Bardziej liczyła się fantazja i kreatywność dzieci w przedstawianiu ulubionego bohatera. Na konkurs wpłynęły 32 prace, na których można obejrzeć m.in. Jasiai Małgosię, Piękną i Bestię, Calineczkę, Kota w butach, Małą Syrenkę, Kubusia Puchatka, Złotowłosą i trzy misie i Czerwonego Kapturka.
Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła następujących uczniów:
Miejsce I – Amelia Kolska I b
Miejsce II – Agata Sadło II b
Miejsce III – Liwia Gnat I b i Oskar Stachowiak I e
Wyróżnienia - Blanka Częstochowska Ie, Julia Staszewska I b, Michalina Święciochowska I e, Weronika Kasprzyk I d, i Małgorzata Kłodowska II a.
Prace zostały wystawione w gablocie na II piętrze szkolnego korytarza.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w taką formę promocji czytelnictwa.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska
PROMOCJA CZYTELNICTWA NA FESTYNIE
Wzorem lat ubiegłych bibliotekarze aktywnie włączyli się w organizację szkolnej „Majówki 2018”. W sobotę, 19 maja uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z bogatą ofertą książkową przygotowaną na tę okazję z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki w Tuliszkowie oraz panem Marcinem Frankowskim, współpracującym z hurtownią książek ATENEUM i firmą Drugi Tom z Rzeszowa. A było w czym wybierać! Począwszy od książek z obrazkami, naklejkami, kolorowankami, bajeczkami i wierszykami dla najmłodszych, poprzez literaturę piękną i popularnonaukową dla młodzieży, do pozycji o charakterze edukacyjnym i kulinarnym dla miłośników eksperymentowania w kuchni. Najlepiej sprzedawały się książki dla najmłodszych ze względu na bogatą szatę graficzną oraz atrakcyjne ceny.
Życzymy wszystkim, aby książki zakupione na naszym kiermaszu spełniły oczekiwania nawet wymagającego czytelnika i stały się sprawiającym radość upominkiem.
Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska