Mocną stroną naszej biblioteki jest bogata oferta konkursów i imprez czytelniczych, które organizujemy dla społeczności szkolnej i pozaszkolnej. Na stałe już w działalność biblioteki wpisały się takie imprezy, jak:

  • uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej,

5 konkursowicze

  • całoroczne maratony czytelnicze „Czytam, bo lubię” dla klas IV - VI,
  • Wierszolandia (gry i zabawy czytelnicze dla uczniów klas pierwszych),
  • konkursy recytatorskie i pięknego czytania,
  • Dzień Biblioteki,
  • Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych,
  • imprezy okolicznościowe, spotkania autorskie,
  • gry miejskie i terenowe,
  • kulturalne noce
  • plenery plastyczne
  • przedstawienia teatralne
  • mikołajkowe kiermasze książek,
  • projekty propagujące życie i twórczość literatów,
  • wystawki tematyczne i okolicznościowe
  • promocja biblioteki na festynie szkolnym (plenery plastyczne, konkursy, kiermasze)
  • promowanie młodych talentów w ramach akcji „Podziel się swoją pasją”,
  • projekty organizowane we współpracy z bibliotekarzami z innych szkół i Publiczną Biblioteką Pedagogiczną oraz Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.

 

aktualnosci

CZYTAM, BO LUBIĘ- EDYCJA 2019

We wtorek 19 listopada 2019 roku w  bibliotece  szkolnej miało miejsce spotkanie czytelnicze w ramach IX edycji maratonu czytelniczego „Czytam, bo lubię”. Impreza zgromadziła liczne grono czytelników i miłośników książek z klas szóstych i siódmych. Mieli oni  okazję zaprezentować swoją ulubioną literaturę, podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami  i spostrzeżeniami oraz zachęcić do dyskusji.

Główny cel spotkań to propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do wypożyczania i czytania, zwłaszcza w klasach starszych. Niech to będzie nasza alternatywa dla kultury masowej i różnego rodzaju mediów.

Uczestnicy spotkania prezentowali zarówno książki z naszej szkolnej biblioteki:

Harry Potter i kamień filozoficzny J.K. Rowling (Oliwier Kruczoł z klasy 6 e)

Wyskok  E. Carbone (Klaudia Kamińska z klasy 7 c)

Bracia Lwie Serce A. Lindgren (Wojciech Tomaszewski z klasy 7 b)

jak i wypożyczone z innych bibliotek bądź ze swoich prywatnych zbiorów:

Magiczne drzewo. Czas robotów A. Maleszka (Mateusz Szarłowski z klasy 6 e)

Hazel Wood  M. Albert (Oliwia Bulmańska z klasy 7 c)

Mała księżniczka  F. H. Burnett (Marta Grzegorzewicz z klasy 7 b)

Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu  J. Flanagan (Jakub Marysiak z klasy 7 b)

Minecraft  J. Craig (Bartosz Kaźmierczak z klasy 7 b)

Najciekawsza książka zaprezentowana na spotkaniu i wybrana przez uczestników to Hazel Wood  Melissy Albert. Zainteresowaniem cieszyły się też takie pozycje, jak: Harry Potter i kamień filozoficzny, Wyskok, Magiczne drzewo. Czas robotów, Minecraft, Zwiadowcy i Mała księżniczka.

Spotkanie poprowadziły panie: Joanna Wdzięczna, która przybliżyła obecnym cykl powieści o podróżniczych przygodach Tomka Wilmowskiego Alfreda Szklarskiego oraz Anna Mężyńska, która w ramach akcji „Biblioteka szkolna poleca. Nowości” zaprezentowała  książki zakupione do biblioteki za rabat uzyskany z kiermaszy. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i już teraz  zapraszamy na następne w styczniu.

Tekst i zdjęcia : Anna Mężyńska

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

pasowanie2We wtorek i piątek (28 i 31 maja 2019 roku) w bibliotece szkolnej miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Nasi najmłodsi przyjaciele książek złożyli przysięgę i zostali pasowani na „moli książkowych”. Uroczystość uświetnił pokaz teatrzyku Kamishibai zatytułowany „W krainie książek”, który powstał w wyniku współpracy biblioteki ze szkolnym kołem wolontariatu. Ponadto uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat przeczytanych wcześniej książek oraz wziąć udział w quizie i odgadywać zagadki biblioteczne przygotowane przez panie bibliotekarki. Zostały też omówione zasady wypożyczania i poszanowania książek a na zakończenie każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkową zakładkę do książki. Dziękujemy pani psycholog- opiekunce szkolnego koła wolontariatu za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy a naszym najmłodszym czytelnikom życzymy, aby pokochali książki i zostali na zawsze ich przyjaciółmi.

Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska

KOLEJNA ODSŁONA NASZEJ AKCJI „CZYTAM, BO LUBIĘ”

W czwartek 28 marca 2019 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się kolejne spotkanie uczniów z klas: V e, VI a, VI b i VI d zrzeszonych w Klubie Dobrej Książki w ramach całorocznego maratonu czytelniczego „Czytam, bo lubię”. Spotkanie wiosenne (tak je nazwaliśmy) przekształciło się w bardzo interesujące forum dyskusyjne, gdyż obok prezentacji książek uczniowie chętnie o nich rozmawiali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Każda z przedstawianych książek była inna nie tylko ze względu na tytuł czy ilość stron, ale także na poruszaną tematykę i ta różnorodność szczególnie ubogaciła nasz maraton.  A oto kolejne propozycje naszych czytelników:

Jakub Marysiak VI b Michael Crichton: Jurassic Park (Park Jurajski)

Anna Chudzicka VI b John Flanacan: Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Marta Grzegorzewicz VI b Tomi Ungerer: Otto. Autobiografia pluszowego misia

Martyna Dziarska VI a Jane Johnson: Tajemnica  amuletu

Mateusz Szarłowski V e  Brandon Mull: Baśniobór

Zofia Puk V e  Witcher Moony: Dziewczynka z szóstego księżyca

Klaudia Kamińska VI d J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem

Oliwia Bulmańska Andrea Portes: Anatomia obcości

Dziękujemy również pani wicedyrektor Elżbiecie Bartnickiej-Karasiewicz za to, że przyjęła zaproszenie i dołączyła do naszego grona. Następne spotkanie już w maju. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami z przeczytanych książek oraz promować czytelnictwo w środowisku szkolnym i lokalnym.

Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska

 

MARATON CZYTELNICZY „CZYTAM, BO LUBIĘ” cz. II

31 stycznia 2019 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się drugi etap maratonu czytelniczego „Czytam bo lubię”. Uczniowie skupieni w Klubie Dobrej Książki przygotowali kolejne ciekawe propozycje, które przedstawili na forum dyskusyjnym, aby polecić je innym czytelnikom. Niektóre z nich to nowości wydawnicze, ale uczniowie chętnie sięgają po klasykę młodzieżową i książki o wartościach ponadczasowych. Niektóre z prezentowanych książek doczekały się ekranizacji i właśnie jedna z nich szczególnie zainteresowała uczestników spotkania. To powieść adresowana przede wszystkim do nastolatków i młodzieży autorstwa Jeanne Ryan pt. „Nerve”. Zarówno książka jak i film mówią o podejmowaniu ryzykownych wyzwań związanych z niebezpieczną grą komputerową i ich skutkach. Brawurową rolę głównej bohaterki w filmie zagrała niezrównana Emma Roberts. Pragniemy podkreślić, że do naszego klubu dołączyli nowi członkowie z klasy V e. Dziękujemy i zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych książek oraz promować wartościową literaturę w środowisku szkolnym i lokalnym. Dobra i konstruktywna atmosfera spotkań sprawia, że uczniowie coraz chętniej biorą w nich udział.

Z tytułami, jakie członkowie klubu pragną polecić wszystkim miłośnikom książek, zapoznacie się na naszej podstronie Czytelnicy polecają

Trzy najciekawsze, zdaniem uczestników spotkania, powieści to: 13 powodów, Nerve i Miasteczko Perfect. Polecamy je uwadze czytelników.

Następne spotkanie już w marcu. Zapraszamy! Szczegółowe informacje na temat maratonu czytelniczego i zapisy chętnych w bibliotece.

Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska

MARATON CZYTELNICZY „CZYTAM BO LUBIĘ”

Wystartowała już ósma edycja maratonu czytelniczego dla klas V - VIII „Czytam bo lubię”, co oznacza, że nieprzerwanie od ośmiu lat biblioteka szkolna skupia uczniów lubiących dobrą książkę i promujących czytanie jako jeden ze sposobów na efektywne spędzanie wolnego czasu oraz rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie odbyło się w czwartek 25 października 2018 r. w czytelni. Do naszego Klubu Dobrej Książki dołączyli nowi uczniowie, głównie z klas szóstych, ale cały czas jest on otwarty na kolejnych amatorów ciekawej literatury. Zapraszamy zatem do biblioteki, gdzie uzyskacie szczegółowe informacje na temat maratonu.

Uczniowie skupieni w Klubie Dobrej Książki przygotowali ciekawe pozycje, które zaprezentowali na forum dyskusyjnym także po to, aby podzielić się z innymi swoimi refleksjami na temat przeczytanych lektur i polecić je innym członkom społeczności szkolnej i lokalnej. Niektóre to nowości wydawnicze, ale młodzi pasjonaci chętnie sięgają również po klasykę młodzieżową i książki o wartościach ponadczasowych.

Dobra i konstruktywna atmosfera spotkań sprawia, że dzieci chętnie biorą w nich udział.

Z tytułami książek, jakie członkowie klubu pragną zarekomendować, zapoznacie się na naszej podstronie Czytelnicy polecają.

Uczestnicy spotkania oddali swoje głosy na najciekawsze, ich zdaniem, pozycje, wybierając cztery tytuły:

„Autofokus” Oliwii Bulmańskiej, „Strażnicy tajemnic” Klaudii Kamińskiej, „Cudowny chłopak” Aleksandry Frąckowiak i „Mango nie mów nikomu” Martyny Dziarskiej.

Następne spotkanie już w grudniu. Zapraszamy.

Tekst i zdjęcia nadesłała: Anna Mężyńska

NIEZWYKŁY ŚWIAT ANDERSENA

We wtorek 30 października 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs literacki nawiązujący do znanych i lubianych utworów tego wybitnego baśniopisarza. Tym razem był on adresowany do uczniów klas czwartych. Imprezę czytelniczą przygotowały i przeprowadziły: pani Barbara Przybylska (nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej) oraz panie Anna Mężyńska i Elżbieta Kozanecka (nauczycielki bibliotekarki). Jej celem było zapoznanie uczniów z życiem i twórczością autora baśni wszech czasów - Hansa Christiana Andersena. Baśnie te kryją w sobie niezwykłą moc i magię, która sprawia, że zawsze do nich wracamy  i odkrywamy je na nowo na różnych etapach naszego życia. Ich ponadczasowość wynika z uniwersalnych prawd, które nam ukazują.

W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny z klas: IV a (Emilia Michalak i Kalina Ambrożak), IV b (Hanna Kwaśniewska i Mateusz Krysiński), IV c (Amelia Zobel i Maja Szarłowska), IV d (Alicja Pękała i Julia Czajkowska), IV e (Ewa Dziurko i Gabriela Kemnic) oraz IV f (Amelia Przybyszewska i Vanessa Woźnowska). Dwanaścioro uczestników konkursu otrzymało życiorys  Andersena, z którym dzieci musiały się zapoznać, po czym wypożyczyć zbiory baśni z biblioteki szkolnej, aby przypomnieć sobie tytuły i prześledzić treść wskazanych utworów: „ Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Pięć ziarnek grochu”,” Księżniczka na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty cesarza” i „Słowik”.

Organizatorki konkursu przygotowały szereg ciekawych i wszechstronnych konkurencji, które miały nie tylko sprawdzić wiedzę uczestników, ale również zapewnić dobrą zabawę i miłą atmosferę. Tak więc drużyny rywalizowały między sobą, rozwiązując quiz dotyczący życia Andersena, układały puzzle-ilustracje wybranych baśni, odgadywały tytuły baśni i ich bohaterów na podstawie fragmentów tekstu, rozwiązywały zagadki, kojarzyły wylosowane rekwizyty z ich tytułami, rozwiązywały krzyżówkę oraz wyruszyły wraz z Gerdą w poszukiwaniu Kaja, porządkując kolejne etapy wędrówki do pałacu Królowej Śniegu.

Podczas imprezy panowała atmosfera zdrowej rywalizacji a uczniowie starali się, aby jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

- I miejsce –   klasa IV b                                - II miejsce –  klasa IV e

- III miejsce – klasa IV a                                - IV miejsce – klasa IV f

- V  miejsce – klasa IV c                                - VI miejsce – klasa IV d

Drużyny biorące udział w rywalizacji otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe i słodycze. Impreza wchodzi w skład projektu promującego znanych i lubianych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Będzie on kontynuowany w następnych latach i mamy nadzieję, że spotka się z równie dużym zainteresowaniem jak tegoroczny. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach i spotkaniach czytelniczych.

Tekst i zdjęcia: Anna Mężyńska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W środę 23 maja 2018 roku w auli odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. W imprezie uczestniczyło pięć klas pierwszych - klasy: I a, I e, I d ( I zmiana) oraz klasy: I b i I c ( II zmiana). Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji wierszy znanych polskich poetów w wykonaniu uczennic z klasy VII c z koła bibliotecznego. Nasi najmłodsi czytelnicy doskonale bawili się przy Rzepce Juliana Tuwima oraz obejrzeli inscenizacje innych wierszy, takich jak: „Okulary”, „Dama”, „Kwoka”, „Muchy samochwały”, „Kaczka Dziwaczka”, „Murzynek Bambo” oraz „Paweł i Gaweł”.

Po biesiadzie literackiej „Wierszolandia” uczniowie odpowiadali na pytania przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy do wybranych utworów literackich. Na koniec wszyscy złożyli uroczystą przysięgę i  zostali pasowani na czytelników. W uroczystość aktywnie włączyły się członkinie koła bibliotecznego: Zuzanna Kowalska, Zuzanna Zobel, Nicole Puchalska, Kornelia Szajdzińska, Maria Dąbkowska, Daria Kaniewska i Weronika Gracz. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani słodkim upominkiem i  pamiątkową zakładką. Mamy nadzieję, że dzieci pokochają książki i na zawsze pozostaną ich wiernymi przyjaciółmi.

Tekst i zdjęcia przesłała: Anna Mężyńska

 

archiwalia

Kulturalne noce

Pasowanie na czytelnika

Plenery plastyczne

Przedstawienia teatralne

Gry miejskie

Konkursy