Dnia 12 czerwca 2018 r. klasy: 4d, 5a, 6e i 7c wraz z wychowawczyniami wzięły udział w grze terenowej, która była nagrodą w konkursie na najlepsze hasło promujące spędzanie wolnego czasu bez urządzeń mobilnych. Przedsięwzięcie wspierał również Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 12.

Celem gry oprócz dobrej zabawy było kształtowanie potrzeby przebywania na łonie natury oraz nauka podstaw survivalu, - czyli radzenia sobie w trudnych sytuacjach,  z czym, jak się okazało na mecie, wszyscy uczniowie i opiekunowie poradzili sobie wspaniale.

Po odpowiednim instruktażu i przydziale ról poszczególnym uczestnikom zabawy klasy od najstarszej do najmłodszej w 10-cio minutowych odstępach wyruszyły w świat nieokiełznanej, dzikiej przyrody. Ku zdziwieniu niektórych uczestników takowa występuje stosunkowo blisko naszej szkoły.

Na trasie, która miejscami była dość wymagająca, zawodnicy wykonywali różne zadania zgodnie z przydzielonymi im rolami (przewodnicy, strażnicy skarbu, łamacze szyfrów, ratownicy medyczni, kartografowie, opowiadacze, zielarze, mądrzy i sprawni fotografowie). Musieli m. in. pomalować twarze w barwy maskujące, łamać szyfry żeby odnaleźć jadalne rośliny, wykonać zielnik czy wspiąć się po linie na stromą górę, by zdobyć hasła z kolejnymi wskazówkami. Poza tym na trasie należało wykazać się umiejętnościami czytania mapy,współpracy w grupie, żeby poradzić sobie w trudnym terenie podczas pokonywania wysokich trzcinowisk,  bagnistych terenów, „walcząc” także z pokrzywami i komarami.

Na mecie, nad jeziorem Pyszczyn na strudzonych wędrowców czekało ognisko i pieczenie kiełbasek. Po krótkim odpoczynku każda klasa zaprezentowała swoją legendę, jaką dzieci wymyślały po drodze. Podsumowanie zabawy doprowadziło do wniosku, że tak naprawdę wygranymi są wszyscy uczestnicy. Uśmiechnięci uczniowie wrócili wraz z wychowawczyniami do szkoły.

Grę przygotowały i prowadziły: Anna Bartkowiak, Magdalena Gawrońska, Iwona Gąsiorek, Martyna Pakuła

Akcję wsparły:  Sylwia Łagoda, Jolanta Malan, Justyna Wojciechowska oraz wychowawcy: Danuta Beling, Ewa Iglińska, Lidia Duda Machińska.

Tekst:  Iwona Gąsiorek

Zdjęcia udostępniły panie:

Jolanta Malan, Anna Bartkowiak, Martyna Pakuła

oraz Pola Frankiewicz z 5a