Niezwykle udany turniej mają za sobą młode szczypiornistki Szkoły Podstawowej nr 12 z Gniezna. W dniach 9-11 czerwca uczestniczyły (po wygraniu turnieju eliminacyjnego i Finału Wojewódzkiego) w V Ogólnopolskim Finale Turnieju piłki ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach 2016”. Turniej finałowy odbył się w Katowicach, a decydujące o medalach mecze rozegrano w Spodku, bezpośrednio przed spotkaniem play off MŚ 2017 Biało-czerwonych z Holendrami. Inicjatorami turniejów popularyzujących piłkę ręczna w szkołach podstawowych są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Turnieje organizowane są pod auspicjami Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz wspierane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej.

V edycja akcji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce, w tym dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i przede wszystkim najmłodszych. W 2012 roku w Szczypiorniaku na Orlikach wzięło udział 6000 dzieci, w 2013 roku blisko 11000, trzecia edycja spotkała się z zainteresowaniem 14300 zawodników i zawodniczek, piąta rywalizacja przyciągnęła ponad 16000 młodych adeptów piłki ręcznej. W Festiwalu wystąpiły 32 drużyny (16 drużyn dziewcząt i 16 drużyn chłopców) wyłonionych w eliminacjach regionalnych i wojewódzkich. Ze względu na ilość biorących w tych rozgrywkach drużyn (16 tys. uczestników) turniej ten traktowany jest jako nieoficjalne Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych. Młode gnieźnianki  w fazie grupowej najpierw pokonały SP Przecław (mistrz woj. podkarpackiego) 11:1, następnie wygrały z SP Wiczyska (mistrz woj.małopolskiego)  13:7, aby w ostatnim meczu grupowym pokonać SP 3 Staszów (mistrz woj. świętokrzyskiego) 19:0. Dzięki tym wygranym nasze szczypiornistki zajęły I miejsce w swojej grupie i awansowały do następnej fazy turnieju,  a tam czekały już na nie reprezentacje SP 51 ze Szczecina (mistrz.  woj. zachodniopomorskiego) i SP1 z Łukowa (mistrz woj. lubelskiego). Po bardzo ciekawym i stojącym na wysokim poziomie meczu  nasze dziewczęta pokonały szczecinianki 11:7. W sobotę rozegrały jeszcze jeden mecz z SP 1 Łuków. Mecz ten decydował o rozstawieniu przed meczami półfinałowymi. Gnieźnianki ponownie wygrały w stosunku 11:8. W półfinale rywalkami gnieźnianek były szczypiornistki z SP 9 Legnica (mistrz woj. dolnośląskiego). Nasze szczypiornistki zagrały kapitalne spotkanie i zwyciężyły w stosunku 12:9. Tym samym reprezentantki gnieźnieńskiej „dwunastki” awansowały do WIELKIEGO FINAŁU. Decydujące o medalach mecze rozegrano w Spodku, bezpośrednio przed spotkaniem play off eliminacji do Mistrzostw Świata 2017 Biało-czerwonych z Holendrami. Podopiecznym Roberta Popka w meczu finałowym przyszło zmierzyć się z reprezentacją Szkoły Podstawowej z Ryjewa (mistrz. woj. pomorskiego).Mecz rozpoczął się od prowadzenia przeciwniczek 1:4.Pomimo wypracowanych sytuacji rzutowych w bramce SP Ryjewa wspaniale spisywała się bramkarka i skutecznie uniemożliwiała zdobywanie bramek  szczypiornistkom „dwunastki”. Do przerwy wynik 3:6. Po przerwie gnieźnianki poprawiły grę obronną i swoją skuteczność w ataku. Z mozołem odrabiały bramkę po bramce i na 30 sek. przed końcem spotkania zdobyły zwycięską bramkę wygrywają cały mecz 8:7. Tym samym wywalczyły tytuł MISTRZA POLSKI!!!!!!!! Po meczu finałowym odbyła się ceremonia dekoracji, w której uczestniczył Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a także członkowie zarządu ZPRP z I wiceprezesem Henrykiem Szczepańskim. Młode zawodniczki z pierwszej stolicy Polski zostały uhonorowane okazałym pucharem i złotymi medalami. Dostąpiły również zaszczytu wyprowadzania i odśpiewania hymnu narodowego na placu boiska  wspólnie z  reprezentacją Polski mężczyzn przed meczem play off eliminacji do Mistrzostw Świata 2017 z Holendrami. Skład reprezentacji SP 12 Gniezno: bramkarki: Zuzanna Kałasz i Daria Rożek, zawodniczki z pola: Natasza Jabłońska, Nadia Hyża, Agata Alwin, Anastazja Liebing, Martyna Kuszak, Julia Warsińska, Maja Brząkała, Nadia Zdunek, Wiktoria Stachowicz, Zuzanna Derwich, Paulina Kabacińska, Aleksandra Sypniewska. Trener zespołu: Robert Popek.

Dziewczęta – kolejność końcowa:

1.            SP 12 Gniezno

2.            SP Ryjewo