W piątek 17 października eleganccy i wytworni pierwszoklasiści (71 sześciolatków i 131 siedmiolatków)  przeżyli wyjątkowe chwile podczas pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 12.

Uroczystość rozpoczęła się hejnałem miasta Gniezna, następnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego  oraz szkolnego głos zabrali: prezydent Jacek Kowalski, dyrektor Marian Pokładecki, przewodniczący Rady Rodziców Olgierd Staszewski oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Woźniak. Z ust mówców popłynęły ciepłe życzenia radosnej edukacji wypełnionej naukowymi i sportowymi sukcesami oraz  dobrymi szczerymi kontaktami koleżeńskimi. Dzieci usłyszały, że  szkoła zapewni im atmosferę sprzyjającą zarówno nauce jak i zabawie, współpracy i współzawodnictwu, pomoże także w kształtowaniu charakteru, silnej woli, systematyczności i pracowitości.

Kolejnym punktem pasowania był żywiołowy i kolorowy występ artystyczny, przygotowany przez panie Annę Dzierżyńska i Joannę Sinecką oraz uczniów klas II a i II e. Przebrani za smerfy artyści przekonywali pierwszaków, iż uczęszczanie do szkoły jest bardzo pożyteczne i miłe. Udało im się to dzięki świetnie dobranej formie artystycznej wypełnionej tańcem, śpiewem i scenkami teatralnymi.

Część oficjalna uroczystości, rozpoczęta wprowadzeniem sztandaru, polegała na złożeniu przez dzieci ślubowania i potwierdzeniu go odciskiem palca w pamiątkowej księdze. Następnie prezydent Jacek Kowalski w asyście dyrektora Mariana Pokładeckiego pasowali na ucznia każde dziecko z osobna. Po akcie pasowania pierwszoklasiści przeszli przez bramę symbolizującą  „bujny ogród wiedzy” i zostali oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej. Dzięki temu odnieśli wrażenie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym.