Piątek 26 września już drugi raz w naszej szkole przebiegał pod hasłem Europejskiego Dnia Języków. Z tej okazji zespół nauczycieli języka angielskiego zaangażował uczniów wszystkich klas I – VI  do obcowania z językiem i kulturą krajów anglojęzycznych.

Uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez p. Marię Kośmicką i aktorów z klas piątych i szóstych. Występowi przyświecało motto: „Czyś jest dziewczyną, czy jesteś chłopcem ucz się kochanie języków obcych”. Po jego obejrzeniu widzowie wzięli udział w quizie przygotowanym przez p. Magdalenę Gawrońską. Ci najbardziej uważni i aktywni zostali nagrodzeni małymi upominkami.

W klasach trzecich p. Agnieszka Drzażdżyńska przeprowadziła konkurs plastyczny na najładniejszą flagę kraju anglojęzycznego. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami j. angielskiego przygotowywały flagi wylosowanych państw w różnych technikach. Flaga Nowej Zelandii wyklejona bibułą karbowaną przyniosły zwycięstwo klasie 3f, tuż za nią na miejscu drugim i trzecim znalazły się odpowiednio klasa 3e oraz 3a.

Uczniowie klas czwartych świętowali ten dzień biorąc udział w festiwalu piosenki z wybranego kraju anglojęzycznego zorganizowanym przez p. Ludmiłę Doroszenko. Wszystkie klasy czwarte zaprezentowały w auli szkoły piosenkę przygotowaną pod kierunkiem swoich nauczycielek j. angielskiego. Dobra znajomość tekstu, ciekawa choreografia i sceniczny image to kryteria, które miały dla jury największe znaczenie. Komisja w składzie: p. dyrektor Anna Bartkowiak, p. Ludmiła Doroszenko oraz p. Magdalena Gawrońska za najlepszy uznały występ klasy 4d, która zaśpiewała „We are the World”, drugie miejsce zajęła klasa 4e z piosenką „Yellow submarine”, trzecie miejsce wywalczyła klasa 4c wykonująca utwór „Wellington City”.

Klasy piąte opracowywały quizy o państwach anglojęzycznych. Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu pytań na temat wybranego kraju. Podczas drugiego uczniowie rozwiązywali quizy przygotowane przez konkurencyjne drużyny. Klasa 5 b wykazała się najlepszą wiedzą, natomiast klasa 5 d wykonała najciekawszy quiz. Koordynatorką rywalizacji była pani Alicja Alwin-Guziałek.

Najstarsi uczniowie tworzyli prezentacje o krajach anglojęzycznych w dwóch formach: tradycyjnej (plakaty) i multimedialnej. Za ocenę prac konkursowych odpowiadała pani Grażyna Putz. 26 prezentacji PP szóstoklasiści podziwiali w sali audiowizualnej. Plakaty oceniane były drogą głosowania przez uczniów wszystkich klas szóstych oraz przez komisję w składzie: p. L. Doroszenko, p. M. Kośmicka, p. G. Putz. Za szczególne walory estetyczne, ciekawy język oraz wyjątkową formę pierwsze miejsce zdobyła  praca uczennic z kl. VI f: Agaty Kubiak i Darii Siudy. Zwyciężczyniami w kategorii prezentacji multimedialnych zostały Olga Witkowska z kl. VI d oraz Zuzanna Woźniak i Bogna  Ławniczak z  kl. VI e. Klasa  VI  a otrzymała  wyróżnienie grupowe za  najliczniejszy  udział. Plakaty można jeszcze obejrzeć na drugim piętrze naszej szkoły w segmencie A.

Laureaci wszystkich etapów otrzymali dyplomy i drobne upominki, jednak najważniejsza tego dnia była możliwość obcowania z językiem i kulturą krajów anglojęzycznych oraz integracja społeczności szkolnej.