W czwartek, 27 kwietnia, uczniowie  klasy 5 d w składzie: Laura Bosacka, Lena Krupa, Łukasz Dobrzycki, Jan Słomian i Tymon Staszkiewicz wraz z opiekunem, nauczycielem bibliotekarzem Anną Mężyńską wzięli udział w edukacyjnej grze przestrzennej “Podróż pełna emocji” nawiązującej do postaci wybitnego polskiego komediopisarza i autora bajek dla dzieci – Aleksandra Fredry. W tym roku przypada 230 rocznica urodzin pisarza i dla uczczenia tego wydarzenia Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk Gniezno przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie zorganizowało tę imprezę w ramach projektu edukacyjnego ”Co Pan na to, Panie Fredro?” dla gnieźnieńskich podstawówek.  Celem gry jest popularyzowanie wiedzy na temat zycia i twórczości Aleksandra Fredry, poznanie ówczesnego zycia codziennego i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczestnicy odbyli podróż w czasie i przenieśli się w świat Fredry poznając jego życie codzienne,, dzieciństwo, obowiążki, życie towarzyskie i żołnierskie oraz powstawanie pierwszych utworów.

W przestrzeni gry zostały przygotowane punkty z zadaniami do wykonania wymagające kreatywności, pomysłowości i zręczności (wyścigi na kocu, nauka tańca z czasów Fredry, wymyślenie i napisanie krótkiego wiersza rymowanki,  malowanie  talerzyków, rozwiązywanie quizów, układanie puzzli, scenka z rekwizytami). Gra przestrzenna zapewniła wszystkim uczestnikom dobrą zabawę i okazję do rozwijania umiejętniści pracy w małych zespołach oraz współpracy między zespołami.. Inspiracją do realizacji pomysłu była książka „Fotel czasu” A. Czerwińskiej-Rydel.

Tekst: Anna Mężyńska