„Język to nie jeden klawisz, lecz cała klawiatura” mawiał prof. Bogdan Walczak. Zatem w miesiącu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zaprosiłam moich uczniów z koła polonistycznego do poszukiwań leksykograficznych.

Mam przyjemność zaprezentować efekty realizowanego podczas nauki online trzytygodniowego projektu edukacyjnego „Trzy razy czy”. Zaproszeni do współpracy szóstoklasiści zbierali słowa tak, jak się zbiera znaczki czy numizmaty. W efekcie sponad 1000 wyrazów udało nam się wyselekcjonować osobliwe „kwiatuszki” slangu internetowego społeczności Dwunastki. Nazywam je „błyskotliwymi dziwadełkami”, podobnie jak w „Bziku lingwistycznym…” czy w „Słowniku winiarskiej pyry” mojego autorstwa.

Jeśli chcecie uświadomić sobie, że język żyje, koniecznie przeczytajcie ten materiał. Wystarczy najechać kursorem na tytułowy slajd i wejść w hiperłącze. Zapraszamy!

Ewa Kubiak i uczniowie z koła polonistycznego SP 12

slajd do projektu 3 razy 3