W grudniu ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać hołd wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości. Z tego powodu dużą popularnością wśród turystów cieszy się obecnie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. 12 października 2016r. miejsce to odwiedzili również uczniowie klasy 5d pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Elżbiety  Bartnickiej-Karasiewicz. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza powstało dzięki staraniom miłośnika twórczości pisarza, Ignacego Mosia. Usytuowane jest w kamienicy wybudowanej w 1553 r. przez architekta poznańskiego ratusza – Jana Baptysty Quadro z Lugano. W poszczególnych salach uczniowie klasy 5d mogli oglądać meble, dzieła sztuki, książki związane z osobą pisarza lub nawiązujące do jego twórczości. Wśród najcenniejszych przedmiotów znajdują się m.in.: maska pośmiertna, rękopisy, listy, zdjęcia, rysunki i projekty do filmów „W pustyni i w puszczy” oraz „Quo vadis”. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się świadectwo szkolne laureata Nagrody Nobla, na którym znalazły się bardzo różne oceny.  Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli również pomnik Starego Marycha, renesansowy ratusz, pomnik Bamberki, pręgierz oraz cztery fontanny nawiązujące do mitologicznych postaci: Prozerpiny, Marsa, Apolla i Neptuna. Mimo jesiennej pogody wszyscy uczestnicy wycieczki powrócili do Gniezna w doskonałych nastrojach. Podczas jazdy pociągiem snuto już plany kolejnej wyprawy.