W środę 17 grudnia uczniowie klasy 1a (pod opieką wychowawczyni M. Skibińskiej i pani A. Lawrens) oraz klasy 1f (pod opieką wychowawczyni B. Przybylskiej i pani N. Badyny) wyruszyli na poszukiwanie ducha świąt Bożego Narodzenia do Oćwieki. W bajkowej scenerii dzieci czynnie uczestniczyły w przygotowaniach do nadchodzących świąt. Pan Piotr, gospodarz Ośrodka Wypoczynkowego w Oćwiece, powitał dzieci i wręczył im mikołajkowe czapki, a następnie przy kominku snuł ciekawe opowieści o współczesnych oraz dawnych, często zapomnianych bożonarodzeniowych zwyczajach. Zaprosił również dzieci do wspólnego kolędowania. Potem dzieci złożyły kucharską przysięgę i zabrały się do pracy. Własnoręcznie wyrabiały bułeczki i pierniki, które po wypieczeniu samodzielnie lukrowały. Wykonywały też świąteczne dekoracje: malowały bombki i ozdabiały stroiki. Wreszcie przyszedł czas na upragnioną wieczerzę. Poprzedziło ją tradycyjne dzieleniem się opłatkiem i składanie życzeń. Na stole znalazł się czerwony barszcz, kapusta z grzybami, pierogi, rybki, bułeczki, pierniki, bakalie i herbata. Po posiłku do dzieci przybył Święty Mikołaj, który wręczył im słodkie upominki. Wspólne zdjęcie zakończyło emocjonującą, praktyczną i pachnącą lekcję o bożonarodzeniowych obyczajach.