W polskiej tradycji adwent jest refleksyjnym okresem oczekiwania na narodziny Pana Jezusa. Kościół katolicki zachęca do udziału w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów jest to niezwykle radosny czas, pełen kolorów, świateł i niezapomnianych zapachów. Mogli się o tym przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie, którzy wraz z rodzicami pojechali do stolicy Niemiec. Berlin w tym okresie jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Europy, głównie za sprawą prawie 80 jarmarków bożonarodzeniowych, które mają ponad 600-letnią tradycję. Niezapomniane wrażenie sprawia atmosfera udekorowanych stoisk, zapachy tradycyjnych potraw i słodyczy oraz kolorowe szopki i stajenki bożonarodzeniowe. W czasie wycieczki młodzi gnieźnianie zobaczyli również niektóre zabytki Berlina, m.in.: najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego, Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu oraz słynną ulicę Unter den Linden. Niezwykłą atrakcją był pobyt w Sea Life – wodnym labiryncie z fauną i florą z akwenów Niemiec oraz podróż windą w cylindrycznym akwarium z rafą koralową.

Pobyt w kolorowym i magicznym Berlinie wprowadził uczestników wycieczki w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.