Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data upamiętnia tragiczne wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowa z 6000 języków może zostać zapomniana w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 Nasza historia także pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego. Zaborcy nie pozwalali mówić, pisać, nauczać a nawet modlić się po polsku.

Rok 2006 został ustanowiony Rokiem Języka Polskiego. Nie znaczy to, że tylko wtedy mieliśmy dbać o język ojczysty. Powinniśmy czynić to każdego dnia.

Chcąc upamiętnić święto, nasi nauczyciele poloniści i historycy przygotowali wiele konkursów, zadań i niespodzianek na Dni Języka Ojczystego. Wśród nich:

- Audycja radia RAZ DWA

- Informacje w "Tuzinku"

- "Opowiadanie z alfabetem w tle"

- "Współczesny patriotyzm z hasłem w tle" - projekt graficzny

- Projekt językowy "Trzy razy czy"

- Stworzenie plakatu, zachęcającego do stosowania znaków diakrytycznych

- Konkurs poprawności językowej - test

- Powitanie na facebooku

- Wiele innych atrakcji

Uważnie obserwujcie szkolną stronę internetową, facebook, librus i informacje od nauczycieli, aby poznać zasady konkursów i ich terminy.

Uczmy się polskiego. Szanujmy język ojczysty.

                                                                                                                                                                           Tekst: Danuta Beling