czytanie2 grudnia 2020 r. zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim  konkursie  „1000 powodów, by czytać”. Do piątej edycji zgłosiło się 550 szkół z całego kraju. Przez miesiąc lokalna i szkolna społeczność walczyła o tytuł laureata i nagrodę główną o łącznej wartości 25 000 zł. W tym okresie łącznie oddano 540 000 głosów.  

Z wynikami głosowania można zapoznać się na stronie

https://www.empik.com/biblioteki/wyniki-glosowania

Chociaż nasza Dwunastka nie znalazła się w gronie 5 zwycięskich szkół powyżej 120 uczniów, to jednak nie był to czas stracony.

Po raz kolejny zaakcentowaliśmy tak ważną w programie wychowawczym naszej szkoły promocję czytelnictwa. Ponadto mieliśmy okazję promować Dwunastkę poprzez symbolikę przesłanego na konkurs plakatu i zaprezentowane na forum ogólnopolskim hasło. Rzecz mądrą warto i dwa razy powtórzyć, zatem raz jeszcze przypominam treść naszego zgłoszenia:

Czytam, bo książka jest dziś odskocznią od ogarniętego pandemią świata, ułatwia podróżowanie bez wychodzenia z domu, umożliwia regenerację szarych komórek, trening wyobraźni, poprawę koncentracji i relaks. Czytanie pozwala patrzeć na świat z różnych perspektyw, uczy wrażliwości a nawet kształtuje  osobowość, gdyż empatycznie dostrzegam, jakie inni mają zmartwienia, a jakie powody do radości.  Książka jest więc jak powietrze, bez którego nie można żyć.

Pragnę serdecznie podziękować tym DZIECIOM i ich RODZICOM, NAUCZYCIELOM a także SYMPATYKOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12, którzy zagłosowali na nasz tekst i plakat, jaki prezentowaliśmy również na stronie internetowej szkoły. Dziękuję wszystkim, którzy z aprobatą i zrozumieniem podeszli do spontanicznego działania moich uczniów z KOŁA POLONISTYCZNEGO. Na przygotowanie pracy mieliśmy dwa dni, głosowaliśmy przez miesiąc, ale akcja popularyzacji dobrej literatury i idei sięgania po książkę, szczególnie tę papierową, trwa nadal. Czytajmy zatem dużo i chętnie!

Osobne podziękowania za poświęcony czas i energię składam Paniom: Danucie Beling i Annie Mężyńskiej, które bezpośrednio zaangażowały się w promowanie idei konkursu na antenie radiowej.

Ewa Kubiak - OPIEKUNKA KOŁA POLONISTYCZNEGO