Strona główna

21 lutego obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Święto zostało  ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data  stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń. 

Chcąc, aby wszyscy pamiętali o tym dniu, uczniowie klasy - 7 a w raz z polonistką p. Danutą Beling przygotowali  kolorowe  kartki z wyrazami zawierającymi  trudności ortograficzne, a także skłaniającymi do szukania ich znaczeń i pochodzenia. Zawiesili je na drzwiach sal lekcyjnych. 7 a była też autorem  gazetki okolicznościowej, ukazującej genezę święta, pierwsze zdanie napisane w języku polskim  i ciekawostki z innych języków.  Tradycyjnie dwoje uczniów z 7 a wzięło udział w audycji szkolnego Radia RAZ DWA. Marysia Ciesielczyk i Dominik Haremza przybliżyli społeczności Dwunastki to ważne dla wszystkich święto.

Każdego dnia polonistki w trosce o poprawność mowy ojczystej na lekcjach języka polskiego proponują uczniom wiele rozmaitych ćwiczeń leksykograficznych. Ponadto pozostali nauczyciele w myśl zasady: „Wszyscy jesteśmy nauczycielami języka polskiego” na swoich przedmiotach zwracają uwagę na poprawność językową.

dzien jezyka ojczyst

Tekst: Danuta Beling

Tablo: Ewa Kubiak

 

wsparcielogo

 showcase schools badge

200smi