Strona główna

Choć  Boże Narodzenie już za nami, o prawdziwie świąteczną atmosferę, chwile wzruszeń i radości postarali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W piątkowe popołudnie zaprosili mieszkańców Gniezna na „Wieczór kolęd i pastorałek”–stojący na wysokim poziomie montaż słowno-muzyczny.

Pomysłodawczynią imprezy i autorką scenariusza od kilkunastu lat jest Lidia Duda-Machińska – nauczycielka muzyki. Nad stroną techniczną czuwała bibliotekarka – Anna Mężyńska. Tło sceny wypełniła przepiękna różnokolorowa, wykonana z tekturowych kwiatów choinka, wykonana przez uczniów i Iwonę Kaczmarek  – nauczycielkę plastyki. O nastrojową dekorację zadbała Magdalena Jurke. Całość prowadziła uczennica klasy siódmej – Maria Ciesielczyk.

Przybyli na spotkanie goście poznali historię wielu kolęd i pastorałek oraz najstarszych świątecznych tradycji. Usłyszeli piękne wiersze polskich poetów, a także zadumali się nad sensem  aforyzmów o dobroci, tolerancji i człowieczeństwie.

Oczywiście najwięcej emocji dostarczyły wszystkim muzyka i śpiew. Szkolny zespół wokalny zaprezentował skoczne, wesołe świąteczne piosenki i pastorałki: Kolędnicy wędrownicy, Gore gwiazda Jezusowi,  Zaśnieżone miasta Święta to czas niespodzianek. Wielki aplauz wywołał występ solistek: Hani Kwaśniewskiej - Lulajże Jezuniu, Pada śnieg i Michaliny Sikorskiej - Last Christmas.

Wokalne popisy uczennic wsparła – tradycyjnie już – grupa „Presto”, którą tworzą śpiewające nauczycielki: Lidia Duda-Machińska (kierownik muzyczny), Renata Andrychowicz, Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz, Renata Bednarz, Danuta Beling, Krystyna Piątek  i szkolna intendentka – Magdalena Jurke. Panie wykonały na dwa głosy: Nie ma Ciebie, My też pastuszkowie, Aniołowie z naszych pól, Czterdzieści słów, ,Pastorałkę od serca do ucha, Winter Wonderland i porwały Mexicaną do tańca najmłodszą część widowni. Na zakończenie wszyscy zebrani w auli szkolnej zaśpiewali  Święty czas.

Po koncercie głos zabrał dyrektor szkoły Zbigniew Sypniewski. Podziękował gościom za przybycie,  wykonawcom za przygotowanie wspaniałego spektaklu i złożył zebranym życzenia noworoczne.

Tekst: Danuta Beling

Zdjęcia: Henryk Karasiewicz

wsparcielogo

 showcase schools badge

200smi