Strona główna

W czwartkowy poranek, 10 października 2019 r. uczniowie klas 3a i 3d wybrali się do Witkowa, do piekarni GLANC na warsztaty piekarnicze. Uczniowie zobaczyli pomieszczenia, w jakich przygotowywane jest ciasto na wypieki. Mieli możliwość obejrzenia całego procesu produkcyjnego powstawania pieczywa, od produktów potrzebnych do przygotowania ciasta, poprzez maszyny mieszające składniki, aż do wypieku chleba w ogromnych piecach. Następnie każdy uczeń otrzymał ciasto, które musiał dobrze wyrobić, by formować z nich cudeńka według własnego pomysłu. Powstawały bałwanki, ślimaki, warkocze, misie, lalki, węże, kwiaty. Po wyczerpującej pracy dzieci mogły posilić się, degustując pyszne ciastka ufundowane przez piekarnię. W oczekiwaniu na własne wypieki udały się do firmowego sklepiku na zakupy. Każdy uczeń na zakończenie warsztatów otrzymał znaczek odblaskowy oraz pełną torbę z pachnącym świeżym pieczywem.

Kolejnym etapem wycieczki była zabawa w klubie „Superland”. Relaks po ciężkiej pracy bardzo przypadł do gustu wszystkim uczniom. Mogli korzystać ze wszystkich atrakcji: trampolin, basenu z piłkami, toru przeszkód, zjeżdżalni, domków, samochodów, cymbergaja. Do domu dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone.

W deszczową środę, 16 października obie klasy pojechały na warsztaty do gospodarstwa agroturystycznego „Kózka” w Łubowie. Gospodarze, państwo Bruździńscy, serdecznie powitali przybyłych gości. Dzieci poznały rośliny okopowe uprawiane w tym ekologicznym gospodarstwie, z zaciekawieniem obejrzały inscenizację wiersza Brzechwy „Na straganie” w wykonaniu pani Jolanty. Następnie udały się na kartoflisko, gdzie pan Norbert przekazał dzieciom informacje na temat wykopków oraz narzędzi niezbędnych do pracy: haczki, motyki, kopaczki gwiazdkowej. Po części teoretycznej z wielkim zapałem dzieci zabrały się do wykopywania i zbierania ziemniaków. Największą atrakcją była konsumpcja upieczonych w ognisku, zebranych wcześniej ziemniaków z pysznym gzikiem z koziego sera. Mimo, iż nie dopisała pogoda, wycieczka była bardzo udana a dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Tekst: Barbara Przybylska

Zdjęcia: Barbara Przybylska, Magdalena Skibińska

wsparcielogo

 showcase schools badge

200smi