Strona główna

Dnia 27 września br. 46 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w „Nocy Naukowców”, która miała miejsce w Poznaniu. Tylko w jedną taką noc w roku naukowcy otwierają swoje pracownie i laboratoria, by podczas warsztatów, doświadczeń i wykładów pokazać, co potrafi ludzki umysł.

czolowka noc naukowcow 19

W kampusie Politechniki Poznańskiej na Piotrowie spędziliśmy pięć bardzo ciekawych godzin, gdzie m.in. wysłuchaliśmy wykładu „Fizyka Women Show” z pokazem eksperymentów, wzięliśmy udział w konkursie krzykaczy. Nasz mistrz decybeli Kacper wykrzyczał 115,5 dB!

W laboratorium zimna mogliśmy zaobserwować, jak w kilka sekund zamrozić wodę i zobaczyć, jak wygląda -196°C. Prowadzący warsztaty w laboratorium energoelektroniki nazwał naszą grupę najbardziej ciekawską i w nagrodę obdarował uczestników gadżetami. Tam też uczniowie dowiedzieli się, na jakiej zasadzie działa kuchenka indukcyjna, do czego służy tyrystor czy falownik. Dużym zainteresowaniem w naszej grupie cieszył się pokaz laboratoryjny źródeł energii odnawialnej: elektrowni wodnej, elektrowni wiatrowej, fotowoltaiki oraz ogniwa paliwowego.

„Noc Naukowców” to czas, kiedy każdy może wcielić się w rolę naukowca i przekonać się, jak pasjonująca jest nauka.

Uważam, że nam się to udało!

Tekst: Joanna Wiśniewska

Zdjęcia: uczestnicy wyjazdu

 showcase schools badge

200smi