Strona główna

Województwo lubuskie należy do rejonów Polski, które nie kojarzą się z tłumem turystów. Dopiero po wizycie w tamtych stronach okazuje się, że potrafią one oczarować  gości ilością i różnorodnością atrakcji.

Mile zaskoczeni byli również uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Szkolne Koło Turystyczne do Zielonej Góry, jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego. Miasto i jego okolice kojarzone są przede wszystkim z winnicami, dlatego zwiedzanie odbywało się „szlakiem bachusików”. Te urocze figurki (a jest ich łącznie 43) przedstawiają mitologicznego boga wina w różnych postaciach i mieszczą się, podobnie jak wrocławskie krasnale, w miejscach historycznych i atrakcyjnych dla turystów.   Niezwykłe wrażenie na gnieźnianach zrobiły zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którym mieści się m.in. Muzeum Wina i Muzeum Tortur Dawnych. Nad miastem góruje Winne Wzgórze z imponującą Palmiarnią, wizytówką Zielonej Góry, która pełni jednocześnie funkcję eleganckiej restauracji. Chwilę odpoczynku od trudów wędrówki stanowiła wizyta w planetarium i seans w technologii 3D - „Explore”.  Oczywiście w programie wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz w prywatnej winnicy „Miłosz” w Łazie.

Majowa wycieczka do Zielonej Góry kolejny raz potwierdziła prawdziwość słów Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zgodni, że warto ponownie odwiedzić  ten piękny zakątek Polski.

Tekst i zdjęcia:

Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz

wsparcielogo

 showcase schools badge

200smi