Strona główna

logo projektu maleZ nastaniem wiosny rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Propagatorem akcji jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie, a szkolnymi koordynatorami panie: Izabela Bujanowska i Agnieszka Foerster.

Cel programu to edukacja dzieci i młodzieży w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zdrowej, zbilansowanej diety.

Realizowane projekty mają rozwijać wiedzę oraz zainteresowania uczniów, w szczególności te, dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.

trzymaj forme 1

W program zaangażowały się klasy 6b, 8c, 8a. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwały wychowawczynie: p. Iwona Grajek, p. Lidia Duda-Machińska i p. Jolanta Malan.

I tak :

ikona owocowW klasie 6b uczniowie zapoznali się z prawidłową dietą, wykorzystując informacje o składnikach odżywczych zawartych w różnych produktach spożywczych. „Talerz Zdrowia” przydał się podczas wykonania w grupach plakatów pt. „Co warto jeść ?”.

ikona owocowUczniowie klasy 8c przeprowadzili na lekcjach wychowawczych prezentacje wybranych diet , dyskusje na temat ich zalet i wad oraz wpływu odżywiania na zdrowie dzieci i młodzieży („Poznajemy fakty i mity o odchudzaniu”). Młodzież w zespołach wykonała ulotki informujące o zagrożeniach dla zdrowia, które wynikają z nadwagi, otyłości, bulimii i anoreksji.

ikona owocowUczniowie z klasy 8a uczestniczyli w lekcji „Każdy jest kowalem swojego losu- tworzymy makietę „Talerza Zdrowia”. Na podstawie zdobytych wiadomości  wybrane dziewczęta przeprowadziły zajęcia w klasach 1b i 2b. Zaprezentowały młodszym koleżankom i kolegom, jakie produkty spożywcze powinny znajdować się w diecie każdego dnia. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem i z zaangażowaniem odpowiadały na zadane pytania. Wykonały ponadto plakaty, a punktem kulminacyjnym lekcji było przygotowanie przez najmłodszych zdrowych kanapek, które z  apetytem zostały skonsumowane pod koniec spotkania.

trzymaj forme 2

W szkolnej gazetce „Tuzinek”, pod redakcją p. Danuty Beling, został również opracowany artykuł propagujący zdrowy i aktywny styl życia. Wielu nauczycieli analogiczną tematykę wprowadza od lat podczas zajęć do dyspozycji wychowawcy klasy. Podobnie dzieje się na lekcjach przyrody.

Uwieńczeniem programu „Trzymaj Formę” będzie organizowany od lat w naszej szkole „Dzień Sportu”, który niewątpliwie stwarza okazję do promocji zdrowego stylu życia.

Program podsumowały: Izabela Bujanowska i Agnieszka Foerster

Slajdy na podstawie nadesłanych zdjęć przygotowała Ewa Kubiak

REDAKCJA dedykuje wszystkim uczniom wierszyk pt.: „Zdrowym być" trzecioklasistki Marty Palińskiej ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Wysokiej.

Co zrobić, aby zdrowym być?owoce

Na przykład dużo wody pić.

Jeść owoce i warzywa,

To na cerę dobrze wpływa.

Dużo biegać, dużo ćwiczyć,

Aby więcej już nie przytyć.

Zjadać jabłko i marchewkę

Żeby ładną mieć sylwetkę.

Unikać produktów z konserwantami,

warzywa

Na deser zajadać się owocami. 

Każdy człowiek to samo ci powie,

NAJWAŻNIEJSZE W ŻYCIU JEST PRZECIEŻ ZDROWIE.

Zachęcamy również uczniów Dwunastki do uprawiania radosnej twórczości poetyckiej.

Autorskie wierszyki (fraszki, limeryki, bajki z morałem lub zwyczajne rymowanki dziecięce) można do końca maja 2019 r. dostarczyć pani Ewie Kubiak do sali 301. Wyróżnione prace zostaną upublicznione, a autor najlepszej otrzyma nagrodę książkową. Zapraszamy do udziału w konkursie.

Red. EK.

wsparcielogo

 showcase schools badge

200smi