Strona główna

sprawiedliwoscNieszablonowa lekcja polskiego, zabawa w toku gier dramatycznych, okazja do przypatrzenia się, jak wygląda praca prawnika czy może zwykła powtórka z lektury? Nie trzeba by stawiać tych pytań, gdyby nie wydarzenie z 29 marca 2019 r. W tym dniu bowiem uczniowie klasy VI c przybyli z paniami: Ewą Kubiak i Beata Siudzińską do Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, by w autentycznej scenerii sali rozpraw orzec o winie bądź niewinności Zenona Wójcika- bohatera książki „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.

Autorka całego projektu edukacyjnego- pani Ewa Kubiak postanowiła wykorzystać symulację - metodę aktywnego nauczania, opartą na naśladowaniu rzeczywistości w celu zdobycia doświadczenia zbliżonego do prawdziwego. Proces sądowy okazał się niezapomnianym przeżyciem dla uczniów. Klimat sali rozpraw został dopełniony również przez dwie prawdziwe togi: sędziowską i notariusza oraz dwie szyte specjalnie przez rodziców:- togę prokuratora i adwokata.

Warto nadmienić, że w tym roku szkolnym analogiczne zajęcia zostały przeprowadzone w klasie VI e

Wydarzenie zostało tak zaplanowane, by wpisać się w działania wynikające z planu pracy wychowawczej szkoły w zakresie preorientacji zawodowej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, kto wcielił się w daną rolę i jak zajęcia zostały ocenione przez samych uczniów, obejrzyjcie zdjęcia i krótką prezentację. Wystarczy kliknąć tutaj.

Zdjęcia i tekst: Ewa Kubiak

 showcase schools badge

200smi