Strona główna

Chociaż wciąż mamy w pamięci uroczyście obchodzoną w ubiegłym roku rocznicę 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, warto utrwalać młodym ludziom historię tego niezwykle ważnego dla naszego regionu wydarzenia. W piątek 29 marca 2019 r. uczniowie z klasy 6c wraz z wychowawczynią panią Beatą Siudzińską i polonistką panią Ewą Kubiak podczas pobytu w Poznaniu udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, aby nie tylko obejrzeć monument projektu Alfreda Wiśniewskiego, ale przede wszystkim upamiętnić bohaterów i przypomnieć sobie kilka epizodów z historii zakończonego sukcesem patriotycznego zrywu. Pani Ewa Kubiak opowiedziała zatem o przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i jego przemówieniu z okien hotelu Bazar, krótko naszkicowała przebieg potyczek na ulicach miasta oraz pamiętną bitwę o lotnisko Ławica. Nie zabrakło też informacji o wybitnych postaciach związanych z walką o wolność: Franciszku Ratajczaku, Stanisławie Taczaku czy Józefie Dowbor-Muśnickim. Dzieci nie tylko wzbogaciły swą wiedzę historyczną, ale również miały okazję poczuć niezwykłość i powagę miejsca, co daje nadzieję na wzmocnienie ich uczuć patriotycznych.

Tekst i zdjęcia: Beata Siudzińska i Ewa Kubiak

 showcase schools badge

200smi