Strona główna

Już po raz trzeci Szkolne Koło Turystyczne zaprosiło uczniów, nauczycieli i rodziców na wycieczkę do Wielkiej Brytanii. Tym razem w programie wyjazdu znalazł się nie tylko Londyn, ale i znane na całym świecie miasto uniwersyteckie – Oxford. Dla większości uczestników była to pierwsza wyprawa na terytorium królewskie. Program wycieczki był niezwykle ciekawy i bogaty w atrakcje turystyczne. Gnieźnianie mieli okazję zobaczyć m.in.: London Bridge, Teatr Szekspirowski, Katedręśw. Pawła, Opactwo Westminsterskie oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Benem, niestety aktualnie remontowanym. Wyjątkowym przeżyciem była obserwacja uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham, której towarzyszyła muzyka szkockich kobziarzy. Najwięcej zabawy dostarczył pobyt w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie z ulubioną postacią ze świata polityki, sportu, kina czy muzyki. Największe kolejki ustawiały się do  książęcej pary – Meghan i Harry’ego. Miłośnicy historii Wielkiej Brytanii i dworskichintryg najmilej będą wspominać wizytę w Tower of London. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobił królewski skarbiec, bogate zbiory militariów oraz baszty pełniące często funkcję więzienia. To właśnie tu, na dziedzińcu zamkowym, znajduje się miejsce straceń dwóch żon Henryka VIII. Jeden dzień gnieźnianie spędzili w Oxfordzie. Niewiele osób zdawało sobie sprawę, że w mieście tym jest aż 39 uczelni. Największa z nich to Christ Church College, znana m.in. z imponującej zabytkowej stołówki, która była inspiracją dla twórców filmu „Harry Potter”. Ostatniego dnia pobytu uczestnicy wycieczki podziwiali zabytkową i nowoczesną zabudowę Londynu podczas rejsu statkiem po Tamizie oraz z 72.piętra najwyższego budynku w Europie – The Shard. Widok z wysokości 300 metrów zapierał dech w piersi, zwłaszcza że tego dnia stolica Wielkiej Brytanii skąpana była w promieniach styczniowego słońca. Na koniec uczestnicy wycieczki stanęli na południku „0” przed słynnym Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich. Atrakcją wyjazdu była również przeprawa tunelem pod Kanałem la Manche, który łączy francuskie miasto Calais z angielskim Dover.

 Nie ma przesady w powiedzeniu, że podróże kształcą. Wycieczka do Anglii była fascynującą lekcją historii, geografii oraz języka angielskiego. Kto wie, a może któryś z uczniów Dwunastki, zauroczony Oxfordem, powróci do tego miasta, ale już jako student…Kto wie?

 Tekst i zdjęcia – Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz

 showcase schools badge

200smi