Strona główna

W niedzielę 11 listopada 2018 roku na rynku odbył się finał konkursu „Zostań Herosem Niepodległości”, w którym wzięli udział uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Konkurs polegał na jak najwierniejszym odzwierciedleniu postaci, która przed stu laty zabiegała o naszą niepodległość. Oceniana była pomysłowość w jak najwierniejszym przedstawieniu postaci: stroju, fryzury, wizerunku twarzy. 

Szkołę Podstawową nr 12 reprezentowała grupa dziewcząt z klasy 8d - Oliwia Górecka, Martyna Koralewska, Julia Michalak, Julia Strachanowska, Barbara Woźniakowska.

W konkursie brały udział trzy osoby. Martyna Koralewska wcieliła się w postać Gabrieli Balickiej, jednej z pierwszych Polek, która zdobyła wykształcenie uniwersyteckie na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu w Genewie, uzyskując tytuł doktora. W 1919 r. jako jedna z ośmiu posłanek zasiadła w Sejmie Ustawodawczym.

Julia Strachanowska stała się Anielą Tułodziecką, nazywaną matką chrzestną Powstania Wielkopolskiego. Stała na czele Towarzystwa Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi „Warta” - organizacji zajmującej się opieką, edukacją i wychowaniem dzieci z ubogich rodzin Poznania. To właśnie jej podopieczni, 27 grudnia 1918 roku, wyszli na poznańskie ulice i obalili pruskie panowanie w Wielkopolsce.

Basia Woźniakowska była Marią Moczydłowską nauczycielką, posłanką na Sejm Ustawodawczy w 1919 r. Jako pierwsza kobieta  przemówiła w polskim sejmie, promując ustawą o częściowej prohibicji w Polsce, czyli ograniczeniu w spożyciu i sprzedaży napojów alkoholowych, zwaną „Lex Moczydłowska” .

Pomocy przy wyborze postaci, strojów, rekwizytów udzieliły p. Jolanta Malan i p. Maria Szczepaniak oraz rodzice uczennic.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce przypadło Martynie Koralewskiej z SP 12, która wcieliła sie w postać Gabrieli Balickiej.

Julia Srachanowska oraz Basia Woźniakowska otrzymały wyróżnienia.

Tekst: Maria Szczepaniak

Zdjęcia: Jolanta Malan

SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY GRATULUJE KOLEŻANKOM SUKCESU A POZOSTAŁYM UCZESTNICZKOM I OCZYWIŚCIE PANIOM OPIEKUNKOM WSPANIAŁEJ KREATYWNOŚCI.

 showcase schools badge

200smi