Strona główna

Sto lat temu Polska odzyskała wolność. I choć w listopadzie 1918 r. dopiero rozpoczęła się odbudowa naszej Ojczyzny, to w świadomości Polaków do dziś ten miesiąc jest wyjątkowy. „Żyjemy w baśni, w najprzecudniejszej baśni” napisała w swoim dzienniku Maria Dąbrowska, wielka polska pisarka.

9 listopada 2018 roku, dwa dni przed wielkim narodowym świętem - Świętem Niepodległości, w naszej szkole odbyły się uroczystości z nim związane. Wszyscy uczniowie i nauczyciele nosili w tym dniu przypięte biało-czerwone kotyliony lub kokardki. Na każdym kroku zobaczyć można było przyklejone do okien i drzwi flagi, plakaty, rozetki. Na korytarzach i w łączniku zaprezentowano prace uczniów z rozmaitych konkursów i projektów („Uroki Polski. 1000 widokówek na 100-lecie Niepodległości Polski”, „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości” „Kwiaty dla Niepodległej”, „Droga do Niepodległości”, „Portret Józefa Piłsudskiego”).

W związku z realizacją szkolnego projektu „Dwie Rocznice, Jedno Święto” od 7 listopada na tablicy obok dyżurki pojawiły się pierwsze dwa plakaty przygotowane przez uczniów klas 4d, 8a i 2b. Prace klas 4-8 nawiązywać mają najważniejszych wydarzeń sprzed stu lat, wydarzeń jakie miały miejsce w kolejnych tygodniach między 7 listopada 1918, a 29 stycznia 1919 roku. Z kolei uczniowie klas 1-3 będą tworzyć kolorowe plakaty „Polska- moja Ojczyzna”.

Projekt „Dwie Rocznice, Jedno Święto” to także muzyczna niespodzianka. Panie Lidia Duda-Machińska i Anna Bartkowiak oraz Jarosław Stefański przygotowali wyjątkowy koncert - „Listę Przebojów Stulecia Polski”. Uczniowie naszej szkoły oraz zespół muzyczny PRESTO zaprezentowali 12 piosenek. Koncert rozpoczął utwór „Piosenka jest dobra na wszystko”. Następnie widzowie usłyszeli 10 największych przebojów ze stuletniej historii Polski. „Najdumniejszą polską pieśń", czyli,„Marsz Pierwszej Brygady", nastrojowe „Tango Milonga” (wspaniale zatańczyli przy tym Anna Bartkowiak i Bartosz Kapsa), filmową piosenkę „Ach, jak przyjemnie”, powstańcze „Warszawskie dzieci”, spokojne „Kasztany” (świetny występ Emilii Klaś), bigbitowe „Tak bardzo się starałem”, znakomite „Tyle słońca w całym mieście”, zakazane „Przeżyj to sam”, przebojowy „Bal wszystkich świętych” i folkowe „Skrzydlate ręce”. A na koniec ponadczasowy hit jednej z najwybitniejszych polskich gwiazd muzyki rozrywkowej - „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena z 1967 roku.

O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w auli i w klasach, podobnie jak innych w placówkach w całej Polsce, odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego - „Mazurka Dąbrowskiego”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w bardzo uroczystej, ale i wesołej atmosferze. I nie zakończyły się w piątek. Wciąż możemy oglądać wspomniane wyżej wystawy, co tydzień przy wejściu pojawiać się będą kolejne plakaty a o wszystkim informować będzie szkolne Radio RAZ-DWA.

Tekst: Jarosław Stefański

Zdjęcia: Maciej Bilski

 showcase schools badge

200smi