Strona główna

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a także stulecie szczypiorniaka, ważnej dyscypliny w świecie polskiego sportu.

26 października w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się gala z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Obecni byli na niej niemal wszyscy, którzy zapisali się w historii szczypiorniaka, m.in.: trenerzy, działacze, a także zawodnicy drużyny narodowej kobiet i mężczyzn. Gościem gali był również prezydent RP, Andrzej Duda. Prezes Związku Piłki Ręcznej, pan Andrzej Kraśnicki, wręczył okolicznościowe odznaki związkowe najbardziej zasłużonym trenerom, zawodnikom i działaczom. Najwyższe wyróżnienie, Diamentową Odznakę ZPRP z Wieńcem, otrzymał na scenie między innymi Bogdan Wenta, były trener reprezentacji Polski i Vive Kielce.

Świętowanie stulecia piłki ręcznej stało się również udziałem naszej szkoły, bowiem zaproszony na uroczystość został dyrektor, pan Zbigniew Sypniewski. W podziękowaniu za współpracę oraz propagowanie piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży odebrał pamiątkowy medal. Szczypiorniak jest od wielu lat główną dyscypliną trenowaną przez dziewczęta Dwunastki. 1 września 2015 roku zostało podpisane porozumienie trójstronne pomiędzy Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce a Szkołą Podstawową nr 12 w Gnieźnie i Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Umowa dotyczyła realizacji Programu Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej, a podpisy pod nią złożyli: wiceprezes Zarządu ZPRP, Henryk Szczepański, prezydent Gniezna, Tomasz Budasz oraz dyrektor SP 12 w Gnieźnie, Zbigniew Sypniewski. Zgodnie z zawartym porozumieniem dyrektor naszej szkoły wspiera nauczycieli wychowania fizycznego w podnoszeniu kwalifikacji szkoleniowych, stwarza możliwość uczestnictwa w kursach trenerskich i instruktorskich organizowanych przez ZPRP. Warto przypomnieć, że uczennice naszej szkoły wraz ze swoimi trenerami już od wielu lat odnoszą liczne sukcesy w tej dyscyplinie sportu.

Tekst: Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz

 

 showcase schools badge

200smi