Strona główna

Już od kilku lat Szkolne Koło Turystyczne zaprasza na sobotnie wycieczki nie tylko uczniów, ale również rodziców i nauczycieli. Wspólne podróżowanie sprzyja lepszemu poznawaniu się, nawiązywaniu nowych znajomości a nawet przyjaźni.

Nowy rok szkolny 2018/2019 miłośnicy turystyki rozpoczęli od wyjazdu do Niemiec do Spreewaldu i Cottbus. Miejscowości te znajdują się w południowej Brandenburgii. Spreewald, nazywany „Wenecją Brandenburską”, to jedyna w swoim rodzaju kraina zamieszkana przez rdzennych Łużyczan, do dziś żywo kultywujących swoje tradycje. Płynąca tędy Sprewa tworzy unikatową, bardzo malowniczą deltę  śródlądową z tysiącami kanalików i strumieni, której sieć dróg wodnych osiąga długość 1000 km. Ten cenny krajobraz naturalny w Europie uznany został za Rezerwat Biosfery. W trakcie 2-godzinnego spływu łodzią płaskodenną po kanałach Spreewaldu uczestnicy wycieczki podziwiali sielskie krajobrazy pełne lasów, łąk, pól uprawnych, stożkowych stogów siana oraz drewniane, tradycyjnie budowane domostwa. Atrakcją spływu były też spreewaldzkie ogórki oraz wiejski chleb ze smalcem. W połowie rejsu gnieźnianie zwiedzali Skansen Kultury Łużyckiej znajdujący się w malowniczej wioseczce Lehde. W Cottbus- stolicy Serbołużyczan turyści odwiedzili Pałac Branickiego oraz Park Branitz, założony przez ekscentrycznego księcia Pücklera- jednego z największych europejskich artystów sztuki ogrodowej XIX wieku. Niezwykłe wrażenie zrobiły na zwiedzających dwie piramidy. Jedną z nich wybudowano na sztucznym jeziorze i jest miejscem spoczynku księcia Pücklera oraz jego małżonki. Na zakończenie wycieczki zaproponowano pobyt w urokliwym Ogrodzie Zoologicznym w Cottbus.

Wyjazd dostarczył turystom wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Bartnicka - Karasiewicz

 showcase schools badge

200smi