Strona główna

23 maja 2018 r. my – uczniowie klasy 4b wybraliśmy się do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Nie była to jednak zwyczajna wizyta. Nie braliśmy udziału w spektaklu, lecz poznawaliśmy teatr od kulis. Naszym niezwykłym przewodnikiem po świecie sztuki była Pani Jolanta Skawina, wieloletnia aktorka naszego teatru, twórczyni wielu wybitnych kreacji aktorskich.

Po ciepłym przywitaniu rozpoczęliśmy naszą przygodę. Pani Jola opowiedziała nam  o historii teatru, o pracy aktora, reżysera, choreografa, scenografa  a następnie zaprosiła na scenę, gdzie swoimi umiejętnościami pochwalił się Pan Zbyszek - oświetleniowiec. Na scenie czekały na nas różne elementy garderoby oraz peruki. Z ogromną radością mogliśmy puścić wodze fantazji i wcielić się w różne postacie. Wspólnie odgrywaliśmy sceny inspirowane przez wybranych spośród nas reżyserów i scenarzystów. Emocje były ogromne, w końcu graliśmy na wielkiej, prawdziwej scenie, na którą wstęp mają jedynie aktorzy. Ogromnym zaskoczeniem okazał się padający w teatrze śnieg - dzieło Pana Zbyszka. Nie był prawdziwy, ale sprawił nam ogromną radość. Następnie udaliśmy się za kulisy, gdzie poznaliśmy pracę inspicjenta, uciszającego aktorów i informującego o końcu przerwy, charakteryzatora, za sprawą którego nasi koledzy zmienili się w mężczyzn, gdyż wyrosły im wąsy... Ostatnie chwile spędziliśmy w garderobach aktorów a następnie udaliśmy się do loży, gdzie Pani Jola opowiedziała nam zabawne a czasami trudne anegdoty ze swojej pracy.

Gdyby nie ograniczał nas czas, spędzilibyśmy tam z pewnością cały dzień. Pani Jola sprawiła, że pokochaliśmy teatr jeszcze bardziej. W ramach podziękowania za poświęcony czas wręczyliśmy naszej przewodniczce kwiatki a gromkim brawom nie było końca…

W ramach ostudzenia emocji wybraliśmy się na wspólne lody.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Foerster

 showcase schools badge

200smi