Niezmiernie cieszy fakt, że w czasach, kiedy nawet przybytki kultury próbują epatować odbiorców wulgarnością, są młodzi ludzie pielęgnujący szeroko pojętą kulturę języka.

Takim świętem mowy ojczystej okazał się V Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Młodzi ludzie zainspirowani przez swoich polonistów przypominali rzeczy z pozoru oczywiste, a jednak kluczowe dla realizacji edukacji patriotycznej w każdej szkole.

Dwunastka w finale tegoż konkursu była reprezentowana przez dwie uczennice: Julię Kubacką z klasy VI e (dwukrotną laureatkę ubiegłorocznych edycji, podopieczną pani Ewy Kubiak) oraz Darię Trojanowską z klasy piątej - przygotowywaną przez panią Ewę Iglińską. Nasze recytatorki zebrały mnóstwo gratulacji od osób spoza jury, obecnych na sali podczas prezentacji.

„Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu” - napisał   Czesław Miłosz do Tadeusza Różewicza. Warto sparafrazować te słowa: „Szczęśliwa szkoła, która ma takie talenty warte szlifowania”.

Mamy nadzieję, że usłyszymy jeszcze o Julce i Darii, ponieważ reprezentują bardzo wysoki poziom sztuki krasomówczej.