Dnia 24 maja 2014 roku sala pałacu w Czerniejewie zapełniła się uczestnikami V Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego im. Onufrego Kopczyńskiego. Rywalizacja objęta została honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Szkołę Podstawową nr 12 w Gnieźnie reprezentowali: Julia Kubacka z klasy VI e (podopieczna pani Ewy Kubiak) i Paweł Kmiecikowski z VI b (uczeń pani Ewy Iglińskiej).

W kolejnej turze eliminacji uczniowie musieli wykazać się perfekcyjnymi umiejętnościami z zakresu ortografii i interpunkcji. Po teście pisemnym wyłoniono ośmioro finalistów, a wśród nich znalazła się Julka Kubacka.

Chwilowym oddechem był program artystyczno-wokalny i możliwość spaceru po parku przy czerniejewskim pałacu dawnego rodu Skórzewskich. Następnie odbył się ustny quiz wiedzy gramatycznej. Dla każdej kategorii wiekowej przygotowano kilkadziesiąt pytań z wszystkich działów gramatyki. Uczniowie losowali pytania, prezentowane z wykorzystaniem środków multimedialnych i po kilkudziesięciu sekundach musieli udzielić odpowiedzi, gromadząc na swoim koncie cenne punkty. Ostatecznie w kategorii szkół podstawowych Julia Kubacka zajęła III miejsce, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł laureatki V Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego.

Serdecznie gratulujemy wysokich kompetencji językowych obojgu uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w tymże konkursie.