„Per aspera ad astra” („Przez trudy do gwiazd”) - z tą łacińską sentencją na ustach Natalia Jaworska i Aneta Siuda wracały do Gniezna po zakończeniu IV Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego, jaki został przeprowadzony w  Czerniejewie. Ulubione powiedzenie ich polonistki, Ewy Kubiak, miało motywować szóstoklasistki do zgłębiania tajników polskiej gramatyki. Jak się okazało z bardzo dobrym skutkiem!

Dnia 25 maja 2013 roku sala pałacu w Czerniejewie zapełniła się uczestnikami konkursowych zmagań w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i IV Ogólnopolskim Konkursie Gramatyczno-Ortograficznym. Cały projekt określany Festiwalem Młodych Talentów został objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i obejmował trzy poważne imprezy, które zgromadziły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych ponad 20 miejscowości z różnych województw Polski, nawet bardzo odległych.
Szkołę Podstawową nr 12 w Gnieźnie reprezentowały wymienione wcześniej uczennice klasy VI d, które w eliminacjach szkolnych uzyskały wcześniej największą liczbę punktów (powyżej 140) za wypełnienie trudnego testu z nauki o języku. Szóstoklasistki przystąpiły w Czerniejewie do obszernego dyktanda sprawdzającego umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji. Dwie godziny później, po koncercie duetu śpiewającego włoskie przeboje i wysłuchaniu ciekawej opowieści przewodnika Jerzego Freudenreicha o historii znamienitych rodów Lipskich i Skórzewskich oraz tajemnicy krypt grobowych w tutejszym kościele św. Jana Chrzciciela, odczytano nazwiska szesnaściorga finalistów.
W końcowej części rywalizacji przygotowano dla każdej kategorii wiekowej 40 pytań, które były prezentowane z wykorzystaniem środków multimedialnych. Po 20 sekundach uczniowie musieli udzielać odpowiedzi na wylosowane pytanie, gromadząc na swoim koncie cenne punkty.
Ostatecznie w kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się Natalia Jaworska, która jako jedyna odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania, zdobyła maksymalną liczbę punktów i zaszczytny tytuł laureatki IV Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. II miejsce zajął Adam Szatkowski z SP nr 8 w Nowej Soli, a III miejsce - Lidia Stodolna z SP nr 5 w Jarocinie.
Wysokie kompetencje językowe zaprezentowała też druga uczennica przygotowywana przez panią E. Kubiak.  Bardzo blisko uzyskania tytułu finalistki była bowiem Aneta Siuda. Serdecznie gratulujemy kolejnych sukcesów w tym roku szkolnym, tym bardziej, że Dwunastka w dziedzinie humanistyki może poszczycić się wieloma prestiżowymi osiągnięciami.