Trzeci rok z rzędu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 zdobywają laury w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Podczas IV finału, 17 maja 2013 r. w Czerniejewie, uczennica klasy V e, Julia Kubacka, wywalczyła III miejsce, wyprzedzając recytatorów z województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Nasza koleżanka pięknie zaprezentowała nieznaną legendę „O tajemniczej śmierci Witolda”, napisaną specjalnie na tę okazję przez polonistkę, panią Ewę Kubiak. To już drugi poważny sukces Julki, która ustawicznie poprawia swój warsztat oratorski.

Możemy być dumni również z drugiej uczestniczki konkursu, Darii Trojanowskiej z klasy IV e. Swym wystąpieniem podjęła próbę popularyzacji legendy gnieźnieńskiej, jaka została oryginalnie opracowana pod czujnym okiem pani Ewy Iglińskiej.

Rywalizację konkursową umiliły występy artystyczne oraz ciekawa opowieść pana Jerzego Freudenreicha o historii kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela, jego podziemnych kryptach oraz rezydujących w czerniejewskim pałacu rodach Lipskich i Skórzewskich. Udział w tego typu imprezach uczy młodych ludzi w Dwunastce, jak poznawać kulturę regionu, kochać małą ojczyznę czy rozbudzać zainteresowania krajoznawcze.

Zatem serdecznie gratulujemy i zachęcamy do codziennego pielęgnowania kultury języka oraz próbowania swoich sił w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich.