RAZEM SIĘ UCZYMY I BAWIMY, RAZEM WYPOCZYWAMY!



niepelnospr zabawa wypoczynek Na tej stronie pragniemy przypomnieć nie tylko mnóstwo interesujących wydarzeń i epizodów z życia klas integracyjnych w latach minionych, ale również na bieżąco informować czytelników, jakie inicjatywy w danym roku uznajemy za szczególnie wartościowe.

Dyrekcja, bezpośredni opiekunowie klas integracyjnych, nauczyciele i pozostali pracownicy Szkoły Podstawowej nr 12 przez wszystkie lata funkcjonowania oddziałów integracyjnych dążyli do tego, by każde dziecko mogło poczuć radość, szczęście a nawet dumę z faktu bycia uczniem Dwunastki.

Dzień dzisiejszy pokazuje, jak wiele czynimy, by nasi uczniowie mogli każdego dnia czuć się ważnym ogniwem procesu dydaktycznego i wychowawczego, by mieli możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciach, realizowanych nie tylko w szkole, ale też poza jej terenem.

W Dwunastce stwarzamy możliwości angażowania się ucznia niepełnosprawnego w działalność społeczną, samorządową, także brania udziału w różnego typu konkursach a nawet zawodach sportowych. Stąd zapraszamy nie tylko do obejrzenia zdjęć archiwalnych czy śledzenia na naszej stronie głównej działu aktualności, ale też obejrzenia najciekawszych fotomigawek z ostatniego roku szkolnego.

Tekst: Ewa Kubiak

 

 

ZDJĘCIA ARCHIWALNE

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

SZKOLNA CODZIENNOŚĆ I ŚWIĘTOWANIE

 

 

RÓŻNE FORMY AKTYWNOŚCI

 

 

NA SZLAKU

 

 

PIKNIK INTEGRACYJNY Z WOLONTARIUSZKAMI

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

SUPER CHŁOPAKI W WALCE O TYTUŁ SUPERMANA DWUNASTKI

 

 

DNI GŁOŚNEGO CZYTANIA

W październiku 2018 r. w klasie 3b odbyły się Dni Głośnego Czytania. Przez tydzień uczniowie głośno czytali wybrane fragmenty ulubionych książek oraz poznawali przygody ,,Gangu Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Chcąc propagować czytanie wśród dzieci, zaprosiliśmy do nas uczniów z klasy 2e wraz z wychowawczyniami. Poprzez wspólną lekturę i swobodne rozmowy na temat poznanych przygód bohaterów książki staraliśmy się zachęcać wszystkich do czytania. Podkreślaliśmy jednocześnie jak ważna jest to umiejętność.

Wybraliśmy się także z wizytą do pierwszaków z naszej szkoły. Siedmioosobowa delegacja z maskami przedstawiającymi bohaterów opowiadania, w składzie: Agata Sadło, Jakub Grzelak, Józef Stefański, Maksymilian Bułka, Borys Rutkowski, Igor Pękała i Marcel Kujawski, udała się do klasy 1 d. Maluchom została zaprezentowana książka oraz ciekawe przygody Słodziaków. Według dostarczonego scenariusza lekcji panie przeprowadziły zajęcia na temat marzeń. Wszystkim podobał się szczególnie rozdział o bobrze Borysie.

Dzieci z naszej klasy pracowały w czteroosobowych zespołach. Wspólnie układały kolejność zdarzeń, rozwiązywały rebusy, zagadki i szereg krzyżówek oraz zadań nawiązujących do leśnych bohaterów z książki. Wymyśliły też swoje gry planszowe z postaciami Słodziaków, do których opracowały własne zasady. W oparciu o przygody poznanych bohaterów w zespołach przygotowano również krótkie wystąpienia teatralne. Powstały oryginalne kukiełki, przedstawiające postaci mieszkańców leśnej polany.

Przeczytana książka była inspiracją do napisania własnego rozdziału. Tego zadania podjęła się wychowawczyni pani Renata Hajny .Spodobały nam się dalsze przygody leśnych zwierząt i nadaliśmy im tytuł ,,Leśna olimpiada”. Pani Joanna Sinecka zachęciła uczniów do wykonania pracy plastycznej, która została zawieszona na dodatkowej tablicy w klasie. Dzieci otrzymały także albumy mające przypominać im o codziennym czytaniu, a ku radości wychowawczyń bardzo szybko zaczęły się one zapełniać naklejkami.

Tekst i zdjęcia: Renata Hajny i Joanna Sinecka

 

GŁOŚNE CZYTANIE ZE SŁODZIAKAMI NA BIS

W ostatnich dniach października 2018 r. również w klasie 2e odbył się cykl zajęć „Głośnego czytania” w ramach konkursu: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Został on zorganizowany przez sieć sklepów „Biedronka”.

Dzieci wysłuchały opowiadań o przygodach sympatycznych zwierzątek z książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Gang Słodziaków”, po czym wypowiadały się na temat wysłuchanego tekstu. Ponadto uatrakcyjniły sobie zajęcia grami planszowymi, rozwiązywaniem sudoku, ale też kodowaniem ze Słodziakami.

Uczniowie zostali zaproszeni  do klasy 3b, gdzie mieli okazję poznać jedną z przygód, czytaną przez starszych kolegów. Co ciekawe, na konkurs zaprojektowali komiksy, w których przedstawili swoje pomysły na dalsze przygody bohaterów, a w otrzymanych albumach z zapałem porządkowali zbierane naklejki za systematyczne czytanie w domu.

 Tekst i zdjęcia Marta Mikołajczak

ŚLADAMI ADAMA MICKIEWICZA…

Mroźnego 20 listopada 2018 roku  uczniowie klas: V b i VIII a wspólnie wybrali się w podróż śladami Adama Mickiewicza. Głównym celem wyprawy, zorganizowanej przez naszą niestrudzoną wędrowniczkę - panią Elżbietę Bartnicką-Karasiewicz, był oczywiście Śmiełów. Niezwykle urokliwy pałac stanął przed naszymi oczami po niedługiej i przyjemnej podróży.

Mimo iż przedział wiekowy bardzo różnił grupę, szybko okazało się, że wielkiego wieszcza można poznawać, krocząc po różnych ścieżkach.

Starsi zainteresowani byli dorosłym etapem życia poety i odkrywali tajemnice powstawania „Pana Tadeusza”. Młodsi natomiast poznawali biogram małego Adama i losy rodzinne.

Nie było to jednak zwyczajne zwiedzanie muzeum. Udział w żywej i dynamicznej lekcji języka polskiego, będącej utrwaleniem zdobytej wiedzy, przyprawił wszystkich o szybsze bicie serca. Tak, tak! Biegaliście kiedyś w okularach 3 D po muzeum? Bo my tak!

Relaksującym etapem naszej wspólnej wyprawy okazał się przejazd do malowniczego Gołuchowa.

goluchow

To niezwykłe miejsce było nadzwyczaj urokliwą siedzibą Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej. Historia zamku, wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie, liczy ponad 400 lat. Cieszymy się, że mogliśmy choć w części ją poznać…

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Foerster

Więcej na temat tego magicznego miejsca dowiecie się ze strony

https://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

3 GRUDNIA - WYJĄTKOWE ŚWIĘTO…

Cały świat tego właśnie dnia obchodzi Dzień Osób Niepełnosprawnych. Charakter naszej szkoły sprawia, że to dla nas wyjątkowy dzień i zawsze wyjątkowe święto. Co roku skrupulatnie przygotowywana jest refleksyjna audycja i specjalne zadania dla klas. W tym roku poza mądrą opowieścią Błękitnego Psa chcieliśmy podarować naszym niepełnosprawnym koleżankom i kolegom wyjątkowy prezent.

Tak zrodził się pomysł dedykowany osobom słabowidzącym. Każda klasa przygotowała napis z oznaczeniem sali lekcyjnej bądź pracowni na żółtym tle, w dużym powiększeniu. Teraz nasi rówieśnicy oraz ci, którzy w przyszłości będą uczniami Dwunastki, bez problemu, a co najważniejsze samodzielnie, trafiają do właściwych sal lekcyjnych. Jednak w tym wszystkim najważniejszy jest fakt, że prezent ten podarowała każda klasa, bez wyjątku. I za to chcielibyśmy Wam serdecznie podziękować!

Tekst i zdjęcia : Agnieszka Foerster