Już po raz XVII nasza szkoła, Rada Rodziców i Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zaprosiły mieszkańców Gniezna do wspólnej zabawy na Wielkim Szkolnym Festynie.

Każdego roku na przybyłych gości czeka wiele atrakcji. Nie inaczej było i tym razem. Program imprezy był bardzo bogaty i interesujący. Na scenie prezentowały się klasowe i szkolne zespoły taneczne i wokalne. Ze znanymi, wpadającymi w ucho, przebojami wystąpił zespół „Duet”. Kilka ludowych piosenek we współczesnej aranżacji wykonała grupa „Presto”, czyli śpiewające nauczycielki: Lidia Duda-Machinska, Elżbieta Bartnicka-Karasiewicz, Renata Bednarz, Danuta Beling, Krystyna Piątek i intendentka Magdalena Jurke.

Dużo działo się także na boiskach: grupa Axe capoeira zachwyciła niesamowitą sprawnością i kondycją,  tajniki czarnego sportu przybliżył  absolwent „Dwunastki” - Adrian Gała, straż pożarna gasiła „pożar” upału, a młodzi piłkarze rozgrywali interesujące mecze w turnieju piłki nożnej Gniewko Cup.

Wszystkie przybyłe na festyn dzieci z wielka radością korzystały z darmowych przejażdżek konnych i dmuchanych zjeżdżalni. Mogły wykazać się siłą, celnością, zdolnościami i pomysłowością w różnych grach, zabawach i konkursach. Na kilka godzin zmieniały swój image, malując twarze, kolorując włosy. Dorośli natomiast korzystali z bezpłatnego badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi, oglądali prace uczniów i zwiedzali szkolną „Izbę Tradycji”.

Wielką popularnością cieszyły się loterie fantowe z niezwykle atrakcyjnymi nagrodami. Można było wygrać między innymi rowery, piłki, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD. Na głodnych i spragnionych czekały: grochówka, kiełbaski z grilla, domowe wypieki, napoje i lody.

Wśród tłumu rozbawionych gnieźnian można było zauważyć między innymi: senatora Piotra Gruszczyńskiego, starostę Dariusza Pilaka, prezydenta Jacka Kowalskiego, wiceprezydenta Czesława Kruczka, przewodniczącą Rady Miejskiej Marię Kocoń, Telesfora Gościniaka oraz wielu naszych absolwentów.

Majowy festyn w „Dwunastce” na stałe wpisany jest w kalendarz imprez szkolnych, bo jak twierdzi nasz pan dyrektor Marian Pokładecki, wspólna zabawa bardzo integruje środowisko: dzieci, nauczycieli i rodziców. A kolejny, „pełnoletni” festyn w SP 12 już za rok.